Szukasz czegoś, co sprawi, że jasność oświetlenia, które nabyłeś, zmniejszy się? Pragniesz, by lampa, którą zamierzasz umieścić w danym pomieszczeniu cechowała się odpowiednim dostosowaniem światła, które produkuje? Przyciemnianie lamp często stanowi rozwiązanie dla klientów, którzy chcą, by oświetlenie danej przestrzeni było dość subtelne i kameralne. Nie jestem pewien, czy słyszałeś o tzw. ściemniaczach, ale w tym artykule zajmiemy się właśnie tym rodzajem łącznika z regulacją. Jest to najpowszechniejsza metoda, jeśli w grę wchodzi przyciemnienie jakiejkolwiek lampy.

Ogólnie o tym, jak przyciemnić lampy

LampaNie jest nowością fakt o bardzo popularnym zastosowaniu łącznika z regulacją, jakim jest ściemniacz. Obecnie właściwości urządzenia są o wiele bardziej rozbudowane aniżeli kiedyś. Jedną z takich specjalizacji jest aspekt, że każdy z domowników za pomocą zdalnie sterowanego pilota może dowolnie redukować natężenie światła. Co więcej, produkty takie jak łączniki regulowane coraz częściej są automatycznie wyposażone w wymienione piloty. Ważnym aspektem jest to, że nie regulowane łączniki zazwyczaj nie współpracują z lampami podłogowymi, czy też stołowymi, które podłączane są do kontaktów. Najczęściej to właśnie tego rodzaju lampy odpowiedzialne są za nadanie pomieszczeniu klimatu zależnego od preferencji domowników. W takim wypadku kolejny gadżet, który pozwoli nam na kontrolowanie wytwarzanego przez wspomniane oświetlenie światła jest specjalnego rodzaju gniazdo podłączane do kontaktu. Jeśli zależy nam na regulowaniu natężenia światła należy zakupić gniazdo do tego przeznaczone. Takowym urządzeniem steruje pilot radiowy.

Źródła światła współpracujące ze ściemniaczami

Źródłami światła, które bezproblemowo lub pod jakimiś warunkami współpracują ze ściemniaczami są:

  • żarówka halogenowa - współpracuje ze ściemniaczami wyłącznie, gdy jest zasilana napięciem o mocy 230 V. W innym wypadku zbyt niskie napięcie jest w stanie spowodować zepsucie żarówki.
  • żarówka tradycyjna - bezproblemowo może współpracować ze ściemniaczami świetlówka energooszczędna - jest to źródło światła, które nie zawsze może być sterowane przez ściemniacze. Ze względu na różne rodzaje świetlówek ich współpraca ze ściemniaczami jest zależna od wielu czynników.
  • żarówka LED - w tym przypadku źródła LED należy wybierać żarówki, które są automatycznie przystosowane do regulacji parametrów światła.

Ważną uwagą jest fakt, że jeśli zamierzamy zakupić świetlówkę bądź żarówkę LED to przedwcześnie należy poinformować sprzedawcę, iż zamierzamy połączyć dane źródło światła wraz z ściemniaczem. Lepiej o tym pamiętać, ponieważ bardzo często zdarza się, że na opakowaniach nie jest umieszczona żadna informacja dotycząca wspomnianego aspektu.