Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z różnobarwnymi kwiatami i idealnie ostrzyżonym trawnikiem. Być może dodalibyśmy altanę, grill, krzesła... Planując, jak będzie wyglądał nasz ogród, warto wygospodarować trochę miejsca na zdrowe warzywa, które będziemy uprawiać samodzielnie.

Czym kierować się w wyborze miejsca na ogród warzywny

Ogród warzywnyNajlepiej, aby było to miejsce osłonięte od wiatru, dobrze nasłonecznione i zabezpieczone przed niepowołanymi gośćmi. Jeśli mamy zwierzęta, na przykład psa, który jest regularnie wypuszczany do ogrodu, dobrze aby taki ogród był ogrodzony siatką lub płotem. Jeśli mamy żyzną glebę, warzywa powinny nam pięknie rosnąć. Jeśli jednak podłoże nie ma zbyt wielu minerałów, warto nawozić je obornikiem lub kompostem.

Rozsada warzyw - od czego zacząć?

Warzywa ciepłolubne takie jak na przykład pomidor czy papryka mają długo okres wegetacji. Gdybyśmy wysiali je do gruntu na wiosnę, nie zdążyłyby wydać plonu. Rozwiązaniem będzie przygotowanie rozsady. Żeby przygotować ją w domu, nasiona wczesnych odmian należy przygotować już w lutym. Jeśli o tym zapomnimy, zawsze możemy w późniejszym terminie kupić gotowe rozsady. Jako domowy rozsadnik możemy użyć wielodoniczki lub kuwety. Powinny być wypełnione podłożem ogrodniczym. Nasiona wysiewamy po kilka sztuk do każdego pojemnika i delikatnie przysypujemy je ziemią. Tak przygotowane pojemniki ustawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu. Nie zapomnijmy o regularnym podlewaniu. Jeśli przykryjemy je folią, przyspieszymy wegetację. Do przygotowania rozsady najlepsze będą doniczki torfowe. W tym wypadku rośliny sadzimy w ogrodzie razem z doniczką, która pod wpływem wilgoci rozłoży się w gruncie. Warto takie rozsady hartować przed przeniesieniem ich do ogrodu. Polega to na wystawianiu pojemników do ogrodu na kilka godzin. Po jakimś czasie można zostawić je na całą noc, pod warunkiem, że nie będzie zimno.

Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu

Niektóre warzywa powoli kiełkują i są odporne na niskie temperatury. Są to między innymi marchew, groch, pietruszka korzeniowa, koper, sałata, rzodkiewka, szpinak, cebula czy buraki. Takie warzywa możemy na początku kwietnia wysiać z nasion bezpośrednio do gleby w ogrodzie. Grządkę na takie potrzeby warto przygotować już jesienią. Możemy wtedy likwidować chwasty i zasilić ją obornikiem lub kompostem. Przed siewem nie zapomnijmy spulchnić glebę. Jeśli zaskoczą nas niskie temperatury, wysianą ziemię możemy zabezpieczyć agrowłókniną.

Niektóre warzywa, takie jak na przykład pomidory bądź fasola, wymagają podwiązania na tyczkach lub innych podporach. Tylko tak będą mogły rosnąć swobodnie. Podpory powinny odpowiadać docelowej wysokości danej rośliny. W miarę wzrostu będziemy je przywiązywać coraz wyżej. Dobrym pomysłem jest stosowanie podpór dla ogórków. W ten sposób zaoszczędzimy miejsca w naszym ogródku warzywnym i będzie nam łatwiej je pielęgnować.