Nieodzownym elementem wyposażenia domów piętrowych i mieszkań dwupoziomowych (dwukondygnacyjnych) są schody. Są to zarówno schody betonowe, stanowiące integralną część konstrukcyjną danego budynku, jak i schody drewniane lub metalowe, które instaluje się w domu/mieszkaniu na etapie wykańczania jego wnętrza. Niezależnie od zastosowanego typu schodów, zwykle wymagają one dodatkowe wykończenia. Użytkownik wybiera zatem rodzaj zastosowanych na schodach stopni, balustrad i poręczy.

Czy schody muszą mieć balustradę?

Ze względu na oszczędność miejsca lub z uwagi na charakterystykę konstrukcyjną schodów nie wszystkie ich modele wymagają użycia balustrad. Gdy schody prowadzą na odsłoniętą antresolę, drewniane lub szklane balustrady wydają się jednak nieodzownym elementem ich wyposażenia. Dzięki ich obecności zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania schodów, poprawia się również ich wygląd. Szklane balustrady będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz mieszkalnych i schodów o konstrukcji metalowej. W przypadku schodów drewnianych zdecydowanie częściej sięga się po poręcze drewniane i ażurowe balustrady również wykonane z drewna. Elegancka balustrada będzie także idealnym uzupełnieniem schodów zewnętrznych prowadzących bezpośrednio na drugi poziom domu, na taras lub balkon. W tym przypadku można zdecydować się na balustradę szklaną, metalową lub drewnianą (wykonaną z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, odpornego na promieniowanie UV i wilgoć) – w zależności od stylu, w jakim wykończony jest dom i w jakim wykonane są same schody.

szklane balustradyZ jakiego materiału wykonać stopnie schodów?

W przypadku schodów o konstrukcji drewnianej ich stopnie również zwykle wykonane są z drewna. Drewnem często wykańcza się także schody betonowe dla nadania im bardziej przyjaznego w odbiorze charakteru (stopnie schodów betonowych zewnętrznych zwykle wykańczane są trwalszymi płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym). W przypadku nowocześnie wyglądających schodów o konstrukcji metalowej (wewnętrznych) do ich wykończenia, prócz drewna, wykorzystuje się również szkło. Szklane balustrady i stopnie sprawiają, że schody stają się w pełni transparentne, co znakomicie wpisuje się w popularne dziś trendy nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji domów i mieszkań. Warto pamiętać, że sposób wykończenia schodów powinien być dostosowany do ogólnej charakterystyki danego budynku. Stosowanie szklanych balustrad sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Drewniane elementy wykończeniowe schodów będą natomiast lepszym uzupełnieniem tradycyjnego wystroju wnętrz mieszkalnych.