Wazony to jeden z klasycznych elementów dekoracyjnych wykorzystywanych do ozdabiania i ocieplania wnętrz mieszkalnych i użytkowych wielu typów. W sprzedaży znajdziemy całe mnóstwo różnych modeli wazonów wykonanych z wielu typów materiałów. Najczęściej jest to szkło, rzadziej ceramika. Niekiedy spotkać można również wazony wykonane z metalu, tworzyw sztucznych, a nawet z drewna.

Niezależnie od materiału zastosowanego do produkcji wazonów, wazony dekoracyjne mogą różnić się od siebie także wielkością, kształtem i kolorem. Pomijając kwestię różnorodności wazonów, na poziom dekoracyjności tego typu przedmiotów, w dużym stopniu wpływa również miejsce, w jakim je ustawiamy. A w jakich miejscach najczęściej ustawiamy wazony?

wazony dekoracyjneWazon na stole

Stół, niewielki stolik lub ława to najpopularniejsze z miejsc, w których ustawia się wazony dekoracyjne. Decydując się na ustawienie wazonu w takim miejscu, warto pamiętać o konieczności rozmiarowo dopasowywania wazonu do wielkości konkretnego stołu. Przestrzegamy ogólnej zasady, według której duży stół ozdabiamy dużym wazonem, a stół mały wazonem stosunkowo niskim lub wysokim, ale smukłym. Dzięki temu walory dekoracyjnego wazonu zostaną w jak największy sposób podkreślone.

Wazon na komodzie, meblach

Meble to kolejne z popularnych miejsc, w których umieszcza się dekoracyjne wazony. W tym przypadku liczy się nie tylko wielkość wazonu, która powinna być dostosowana do wielkości mebli, ale także sposób jego wykonania. Dobrze, gdy wygląd wazonu koresponduje z wyglądem samych mebli. Dla przykładu, wazony kryształowe o wysokiej złożoności zdobień nie będą pasowały do minimalistycznych mebli o nowoczesnej formie wykończenia i odwrotnie. Prosty, szklany wazon nie będzie pasował do mebli klasycznych, bogato zdobionych, drewnianych.

Podłoga

Podłoga to dobre miejsce na wysokie wazony dekoracyjne, które nie zmieszczą się na meblach lub będą nieproporcjonalnie duże względem stołu. Tego typu wazony doskonale sprawdzą się w roli przedmiotów dekoracyjnych i funkcyjnych, wykorzystywanych do przechowywania dużych bukietów kwiatów.