Przed przyjściem dziecka na świat rodzice muszą zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty oraz akcesoria, które przydadzą się w opiece nad nim. Duże znaczenie ma zwłaszcza wygodne łóżeczko, materac i pościel, ponieważ sen odgrywa szczególnie ważną rolę w życiu małego człowieka. Jeśli chodzi o pościel, to wielu specjalistów jest zdania, że noworodek zupełnie nie potrzebuje poduszki z powodu braku umiejętności zmiany pozycji (ryzyko zniekształcenia linii ciała). To jednak nie do końca prawda - w niektórych sytuacjach jest to bowiem nawet element wskazany.

Kierujmy się zaleceniami lekarza

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla niemowlęcia?Przeciętny noworodek śpi zazwyczaj od 15 do 20 godzin na dobę, budząc się jedynie od czasu do czasu na karmienie. W powszechnej opinii pediatrów nie powinien on korzystać z poduszki do co najmniej 12 miesiąca życia, jeśli wykazuje się niezbyt dużą ruchliwością i z trudem zmienia pozycje w łóżeczku. Poduszki dla niemowlaków (np. ze strony: https://omedika.pl/poduszki-dla-niemowlat-c222.html) są natomiast dozwolone w kilku przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy maluch nie ma absolutnie żadnych problemów z przekręcaniem główki. Istotnym wskazaniem są ponadto kłopoty z prawidłową pracą układu oddechowego, nadmiernym ulewaniem (wynikającym z refluksu żołądkowo-przełykowego), niekształtną głową, a także częstymi infekcjami o podłożu grypowym. Wówczas poduszka zapewnia dziecku spokojny sen, w znacznym stopniu ułatwiając mu oddychanie i spływanie wydzieliny czy zapobiegając zachłystywaniu się zawartością żołądka. Jeśli zatem nasze niemowlę cierpi z powodu którejś z wymienionych dolegliwości, to koniecznie wybierzmy się z nim do lekarza w celu dobrania odpowiedniej konstrukcji.

Produkty uniwersalne oraz specjalistyczne

Poduszki dla niemowlaków nie mających żadnych problemów zdrowotnych powinny posiadać płaski kształt, gdyż dzięki temu główka w trakcie snu jest odchylona w naturalny sposób do tyłu, a główne narządy mowy są optymalnie chronione. Pożądana jest twardość na poziomie średnim, szerokość między 30 a 40 cm, natomiast grubość maksymalnie 7 cm (a najlepiej około 5 cm). Spore znaczenie ma też poszycie, które musi być wykonane z materiału przyjemnego dla skóry, oddychającego oraz antyalergicznego. W tej roli znakomicie sprawdzi się flizelina lub organiczna bawełna, ewentualnie bambus. Ostatni istotny parametr to wypełnienie - zalecana jest przede wszystkim w pełni bezpieczna i wystarczająco elastyczna włóknina silikonowa. Wybierajmy wyłącznie poduszki dla niemowlaków posiadające stosowny certyfikat i atest Instytutu Matki i Dziecka. Na rynku są również dostępne produkty specjalistyczne:

  • z tzw. klinem - w formie pianki wsuwanej pod materac, głównie dla dzieci regularnie ulewających, trzymających głowę w pozycji pochyłej i z infekcją kataralną
  • ortopedyczne - normalizujące różnorodne deformacje główki i przeciwdziałające dalszej zmianie ich kształtu