Rynek oświetlenia wewnętrznego w ostatnich latach uległ poważnym przeobrażeniom. Z jednej strony pojawiły się zupełnie nowe, wcześnie nieznane źródła światła, z drugiej strony gwałtownie wzrosła liczba dostępnych w sprzedaży opraw oświetleniowych. Dzięki temu możliwości aranżacyjne współczesnych mieszkań również uległy znacznemu zwiększeniu. Znakomitym tego przykładem są łazienki, gdzie prócz klasycznego oświetlenia sufitowego, coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie punktowe i oświetlenie dekoracyjne, instalowane bezpośrednio pod łazienkowymi półkami lub innymi elementami łazienkowego wyposażenia.

Rodzaje źródeł światła

lampy łazienkowe

Klasyczne żarówki powoli odchodzą do lamusa historii. Ich miejsce zajmują nowe źródła światła tj. świetlówki kompaktowe, oświetlenie LED czy halogeny. Nowe lampy łazienkowe coraz częściej bazują właśnie na tego typu źródłach światła, co wiąże się z większą oszczędnością energii i większymi możliwościami aranżacyjnymi tego typu pomieszczeń. Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oświetlenia ledowego typu RGB, zyskamy możliwość indywidualnego sterowania nie tylko natężeniem światła, ale także jego kolorem. To stwarza wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając budować przestrzeń już nie tylko w oparciu o elementy wyposażenia łazienki, ale także o światło. Takie dekoracyjne oświetlenie ledowe bardzo często wykorzystuje się do podkreślenia elementów łazienkowej infrastruktury tj. półki, wanny czy lustra. Oczywiście prócz zyskującego na popularności oświetlenia ledowego, w łazienkach wciąż bardzo często korzysta się z oświetlenia punktowego, realizowanego przy pomocy halogenów. Halogenowe lampy łazienkowe w postaci niewielkich oprawek tzw. oczek, umieszcza się przy podłodze, zabudowuje w ścianach lub w podwieszanych sufitach.

Rodzaje oświetlenia łazienkowego

Najbardziej popularne rodzaje lamp łazienkowych to oświetlenie sufitowe w postaci przylegających do sufitu plafonów oraz oświetlenie ścienne pod postacią mocowanych do ścian kinkietów. Te pierwsze rodzaje lamp łazienkowych, w zależności od metrażu i stylu urządzenia łazienki, mogą przybierać różne kształty i formy. Najczęściej spotyka się je pod postacią białych plafonów o geometrycznych kształtach. Lampy łazienkowe drugiego typu, czyli wspomniane kinkiety, najczęściej umieszczane są albo bezpośrednio nad lustrem, albo po bokach lustra. Doświetlenie przestrzeni wokół lustra jest często praktykowanym zabiegiem aranżacyjnym, wpływającym na podniesienie poziomu funkcjonalności łazienki.