Kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna i wygodna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była również ładnie urządzona. Warto zwrócić na to uwagę podczas wybierania mebli do kuchni. Każde wnętrze musi być spójne stylistycznie lub sprawnie łączyć podobne style. Dużą popularność zaczyna zyskiwać styl prowansalski, który jest charakterystyczny dla południowych rejonów Francji. Kuchnia urządzona po prowansalsku jest przede wszystkim jasna, przytulna, nieco sielska i przywodzi na myśl wiejskie rejony.

Jakie meble

https://birdsoflove.pl/

Meble odgrywają szczególnie ważną rolę w tym stylu. Koniecznie muszą być drewniane lub imitować naturalne drewno. Powinny mieć jasne kolory, najlepiej białe lub w odcieniach oliwki, lawendy, błękitu. Fronty często są bejcowane, przecierane, celowo postarzane. Stół także powinien mieć drewniany blat. Szafki często posiadają przeszklenia, które pięknie eksponują zdobioną ceramikę. Dozwolone są meble z ażurowym wykończeniem, perforacjami, ozdobione tkaninami lub kolorową tapetą. Z drewnianymi meblami świetnie współgrają wiklinowe fotele i krzesła. Dobry przykład mebli prowansalskich znajdziecie w https://birdsoflove.pl.

Jaka podłoga

W prowansalskich domach królują drewniane lub kamienne podłogi. Z tym drugim surowcem możemy mieć pewien kłopot - jest ciężki, dość drogi i mało praktyczny, ponieważ dodatkowo chłodzi pomieszczenie. Możemy jednak zdecydować się na płytki podłogowe, które wyglądają podobnie. Drugim rozwiązaniem jest podłoga wykonana z drewnianych desek, które jeszcze lepiej wpisują się w styl prowansalski. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu drewna przed zabrudzeniem - rozlane napoje i jedzenie na podłodze to w kuchni codzienność.

Jak dobrać dodatki

Kuchnia prowansalska na pewno nie spodoba się minimalistom - pełno tu drobiazgów, bibelotów, ozdób i innych dodatków, często w ogóle niepraktycznych. Doniczki z ziołami, wazony z kwiatami, koszyczki wiklinowe do przechowywania małych przedmiotów, suszone rośliny podwieszone pod sufitem, drewniane skrzyneczki, ramki, pudełka z tkaniny i wiele innych. Kuchnia to prawdziwy składzik na różne rzeczy. Dodatki nie powinny być zbyt mocno zdobione, ale kojarzyć się ze wsią i swojskością. Ważna jest również dekoracja okna, na którym możemy zawiesić zazdrostkę oraz zasłony. Wprowadzone do wnętrza tkaniny koniecznie muszą być wykonane z naturalnych tkanin, najlepiej barwionych także naturalnie. Świetnie komponuje się bawełna oraz len, który jest surowcem powszechnie stosowanym na wsi. Ściany również nie powinny być gładkie i puste - wolną powierzchnię możemy zapełnić ramkami na zdjęcia.