Bateria w laptopie jest jedną z tych części przenośnego komputera, która pełni decydującą rolę w jego funkcjonalności. Im dłuższy czas działania baterii tym rzadziej musimy korzystać z ładowarki i zasilacza. Jest wiele czynników, które wpływają na żywotność baterii. Wystarczy dostosować się do kilku zasad by móc korzystać z komputera, co najmniej kilka godzin bez potrzeby ładowania. 

Zasady korzystania z baterii w laptopie

Co zrobić, żeby bateria w laptopie działała jak najdłużejBaterię w laptopie lepiej jest ładować raz przez dłuższy czas niż wielokrotnie przez krótką chwilę. Jeśli to możliwe, podłącz baterię do ładowarki na całą noc. Dzięki temu jest szansa, że unikniesz  ładowania komputera w ciągu dnia. Krótkie ładowanie nie popsuje baterii za pierwszym razem, jednak, jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, po pewnym czasie bateria straci część mocy. 

Druga zasada mówi, że zanim zacznie się używać ładowarki do laptopa koniecznie należy sprawdzić jej parametry. Jeśli jest to oryginalny sprzęt razem, z którym kupiliśmy laptopa możemy być spokojni. Jeśli jednak musimy skorzystać z zastępczej bądź pożyczonej ładowarki jej parametry muszą być zgodne z wymaganiami naszej baterii. W innym wypadku możemy uszkodzić nie tylko baterię, ale całego laptopa. Istotna jest wartość napięcia i natężenia oraz pasująca do ładowarki wtyczka. 

 Odpowiadając na pytanie jak dbać o baterię w laptopie należy również zwrócić uwagę na temperaturę pracy. Pod żadnym pozorem nie można doprowadzać do przegrzania naszego akumulatora. W tym celu nie powinno się trzymać komputera na kocu bądź pościeli. Najlepiej jest skorzystać z odpowiedniej podstawki chłodzącej, a jeśli nie mamy takiej możliwości pracować  przy biurku bądź stoliku. Jeśli zauważymy, że nasz komputer jest bardzo ciepły należy go niezwłocznie wyłączyć i poczekać aż wystygnie. 

Jeśli wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z laptopa najlepiej jest naładować baterię do około 50%. Następnie delikatnie, zgodnie z instrukcją wyjąć ją z laptopa i przełożyć w suche bezpieczne miejsce. Bateria przygotowana w ten sposób powoli się rozładuje, jednak dobrze zabezpieczona nie ulegnie uszkadzaniu. 

Mity na temat korzystania z baterii w laptopie

W Internecie możemy znaleźć wiele rad dotyczących użytkowania baterii w laptopie. Niestety nie wszystkie one są prawdziwe. Jednym z mitów jest opinia, że korzystając z laptopa wyłącznie w domu przy biurku należy wyjąć z niego baterię. Takie zachowania może jednak pogorszyć jej stan. Nieużywana baterie, nawet odpowiednio przechowywana z czasem traci swoje właściwości. Może się okazać, że gdy ponownie jej użyjemy po kilku miesiącach jej moc wystarczy jedynie na krótką pracę. 

Druga, również mylna, opinia to rada, by przed rozpoczęciem użytkowania najpierw rozładować baterię. Miało to zastosowanie w starych telefonach komórkowych. Jednak obecne akumulatory nigdy nie powinny być całkowicie rozładowywane. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Tekst powstał w oparciu o: https://www.laptopshop.pl/Jak-dbac-o-baterie-w-naszym-laptopie-blog-pol-1471942947.html