[caption id="attachment_1688" align="alignright" width="192"]regały metalowe Regały metalowe pasują do wystroju wnętrz w różnej stylistyce[/caption]

Do składowania przedmiotów użytku domowego, zazwyczaj wykorzystujemy klasyczne meble wykonane z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Są to m.in. szafy, komody, regały, kredensy i półki. Do składowania rzeczy w piwnicach, schowkach lub spiżarniach, częściej wykorzystujemy mniej dekoracyjne konstrukcje metalowe. W tej roli od lat doskonale sprawdzają się lekkie, ażurowe regały metalowe. Takie regały są trwalsze od mebli drewnianych, bardziej od nich wytrzymałe i jednocześnie prostsze w montażu. Co ciekawe, w ostatnich latach regały metalowe coraz częściej pełnią również funkcję klasycznych mebli mieszkalnych. Tego typu przedmioty dobrze komponują się z industrialnym wystrojem wnętrz, który wymaga stosowania prostych konstrukcji wolnych od niepotrzebnych zdobień. Poza tym są to przedmioty wykonane z metalu, a zatem z takiego materiału, który jednoznacznie kojarzy się z chłodną charakterystyką wnętrz utrzymanych w duchu industrialnym.

Pierwotna funkcja regałów metalowych to przede wszystkich funkcja magazynowa. Dawniej tego typu konstrukcje wykorzystywano przede wszystkim do składowania cięższych, dużych i rzadko używanych przedmiotów, na które brakowało miejsca w domu. Takie rzeczy pakowano w kartony i chowano na półkach w piwnicy. Regały metalowe sprawdzały się również w spiżarniach, gdzie służyły do przechowywania słoików z kompotami i innymi domowymi przetworami na zimę. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć, konstrukcje metalowe miały i wciąż mają dużą przewagę nad konstrukcjami drewnianymi. Skąd jednak wziął się pomysł, by takie regały wprowadzić do wnętrza mieszkań? Czy regał metalowy może być alternatywą dla klasycznej szafy?

Mieszkania urządzone w stylu industrialnym często wyposażone są w surowe elementy wykończeniowe. Regały metalowe sprawdzają się w takiej roli wręcz znakomicie. Regały tego typu pozbawione są zdobień, mają prostą, jednolitą formę i pełnią jasno określoną funkcję. Rzeczy na takich regałach można przechowywać w pudełkach kartonowych lub luzem, w zależności od upodobań i potrzeb konkretnej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczy przechowywane na odkrytych półkach szybko mogą pokryć się kurzem. Dlatego prócz regałów metalowych warto sięgać również po inne meble utrzymane w podobnej stylistyce wykonania. Dobrym pomysłem mogą być zatem metalowe szafy i szafeczki czy metalowe wieszaki, na których możemy przechowywać odzież wierzchnią zapakowaną w szczelne pokrowce, chroniące ją przed kurzem i innego rodzaju zabrudzeniami.