dywany i wycieraczkiWystarczy kilka kropli przypadkowo rozlanego soku, kawy czy wina, by na powierzchni dywanu pojawiły się trudne do usunięcia plamy. Dzięki nowoczesnym środkom czyszczącym, a niekiedy również dzięki ogólnodostępnym produktom tj. proszek do pieczenia, woda mineralna czy pianka do golenia, z takimi plamami możemy sobie łatwo poradzić. Warto jednak działać szybko, zanim plama nie zaschnie. Inaczej jej całkowite usunięcie będzie wyjątkowo trudne. Na szczęście współczesne dywany i wycieraczki na ogół dobrze reagują na działanie silnych preparatów czyszczących i podczas odplamiania nie ulegają odbarwieniu. Dzięki temu z usunięciem nawet najbardziej opornych i starych plam nie powinniśmy mieć szczególnych problemów. Zanim jednak sięgniemy po silnie działający środek sprawdźmy, czy rzeczywiście możemy użyć go na konkretny rodzaj tkaniny, tak by jej nie odbarwić lub nie uszkodzić.

Jeśli plama jest świeża najlepiej zacząć od najprostszych sposobów tj. woda mineralna lub pianka do golenia. Plamę należy potraktować jednym z wspomnianych produktów i po chwili wytrzeć suchą ściereczką. Dywany i wycieraczki nie ucierpią od takich środków, są one ogólnodostępne i co ważne, dosyć skuteczne w działaniu, zwłaszcza gdy chodzi o świeże plamy po soku czy kawie. Jeśli plamy są starsze, możemy sięgnąć po inne domowe produkty tj. proszek do pieczenia i ocet. Do litra wody dodajemy 2-3 łyżki proszku do pieczenia i taką samą ilość octu. Tego typu mikstura radzi sobie z większością popularnych plam i tylko najbardziej uporczywe zabrudzenia będą w stanie wytrzymać działanie tego typu żrącej substancji. Jako ostateczną broń w walce z uciążliwymi plamami sięgamy po specjalistyczne detergenty. Mogą być to nowoczesne środki, które powstały po to, by odświeżać nimi wykładziny, dywany i wycieraczki. Mogą być to również klasyczne proszki do prania, z których robimy pastę, którą następnie nakładamy na powierzchnię plamy (do proszku dodajemy kilka kropli wody). W ostateczności możemy użyć również benzyny ekstrakcyjnej lub klasycznego wybielacza, co jednak wiąże się ze sporym ryzykiem odbarwienia większej części tkaniny. Nie warto tego robić na ciemniejszych wykładzinach, dywanach czy wycieraczkach, ponieważ powstałe odbarwienia będą równie nieestetyczne jak plamy, których chcieliśmy się pozbyć.

Gdy samodzielnie nie radzimy sobie z usunięciem trwałego zabrudzenia, zawsze możemy sięgnąć po pomoc fachowców. Na ryku działa wiele firm zajmujących się czyszczeniem dywanów i wykładzin. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektórych plam nie da się usunąć do końca i to pomimo zastosowania najsilniejszych środków czyszczących.