Sztaluga jest podstawowym narzędziem każdego malarza. Na rynku można rozróżnić różne rodzaje sztalugi. Najczęściej spotykane są sztalugi malarskie tak zwane plenerowe. To one każdemu sie kojarzą z malarzami. Można je zauważyć na najróżniejszych placach czy też rynkach, gdy plenerowi malarze pracują. Sztalugi do malowania to również sztalugi stołowe. sztalugi malarskie

Stołowe sztalugi malarskie

Sztalugi malarskie stołowe jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są przede wszystkim do ustawienia ich na jakiejś podstawie, na przykład na stole. Jest to niezwykłe narzędzie, które doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na ustawienie sztalugi malarskiej na trójnogu. Dodatkowo można je zobaczyć na wielu ulicach, gdy malarze malują na siedząco trzymając sztalugę malarską na kolanach. Jest to wygodne jak i jednocześnie bardzo lekkie narzędzie bardzo wspomagające pracę malarzy.

Maluj wygodnie i w plenerze

Sztalugi malarskie plenerowe najczęściej wykonane są z drewna. Jest to specjalne przygotowane miejsce na płótno, które usytuowane jest na trzech nogach. Można również spotkać sztalugi do malowania z innego materiału jak na przykład ze stali. Każdy malarz przy wyborze odpowiedniej sztalugi do malowania dla siebie zwraca szczególną uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana. Jest to ważne ze względu na jej ciężar. Chcąc dostać się na odległe doliny, żeby stworzyć plenerowe dzieło każdy malarz stara się, aby jego sztaluga była jak najlżejsza, a jednocześnie, aby była wygodna do noszenia.

Funkcje i konfiguracje sztalug

Przy wyborze sztalugi do malowania bardzo ważna jest również jej funkcjonalność. Ważne jest czy dana sztaluga ma regulowaną wysokość na nogach jak i też jednocześnie czy można na niej przestawić kąt nachylenia. Bardzo ważne jest również złożenie w całość danej sztalugi. Ważne jest, aby nie wymagała ona dodatkowych osób do tego. Trzeba pamiętać o tym, że malarz jest artystą, osobą ze swoją pasją i szeroką wyobraźnią, dlatego też tworząc swoje dzieło przede wszystkim potrzebuje inspiracji jak i spokoju. W plenerze będzie trudno spotkać kogoś do pomocy. Sztalugi znajdują swoje szerokie zastosowanie również w domu. Wiele osób aranżując wnętrze swojego domu wykorzystuje sztalugi, jako miejsce przekazywania wiadomości mieszkańcom. Jest to nie tylko ciekawy pomysł wykorzystania sztalugi jak i jednocześnie niesamowity efekt wizualny, który wzbudza zainteresowanie gości jak i dodaje niesamowitego klimatu wnętrzu. Sztaluga malarska w tym zastosowaniu jest nie tylko funkcyjna, ale jednocześnie jest ozdobą domu, którą można postawić w każdym miejscu.