Odpowiednia jakość powietrza w każdym pomieszczeniu w znacznej mierze zależy od właściwej wentylacji. Dlatego też, tak istotne jest dobre dobranie oraz poprawna instalacja wentylatora tak, aby utrzymać pożądaną jakość powietrza. Wentylator po prostu skuteczne odprowadza zużyte i zanieczyszczone zarodnikami grzybów lub pleśni powietrze wewnętrzne.

Wentylatory dachowe do niedawna były wykorzystywane głównie w wentylacji mechanicznej różnego rodzaju obiektów przemysłowych, ale od kilku lat coraz jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie w systemach wentylacji budynków wielorodzinnych, a nawet jednorodzinnych. Przede wszystkim stosuje się wentylatory dachowe kapeluszowe wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliester (również wzmacniany włóknem szklanym) lub poliamid. Natomiast obudowy z reguły są robione z blachy ocynkowanej. Każdy wentylator jest zbudowany z części roboczej, czyli wirnika, a także silnika elektrycznego oraz odpowiedniej obudowy.

[caption id="attachment_1137" align="alignright" width="300"]wentylator dachowy Kominki dachowe można sprytnie ukryć dobierając ich kolor pod kolor dachu.[/caption]

Wentylatory dachowe montuje się na wylotach przewodów wentylacyjnych znajdujących się na dachu. Podstawowe zadanie, czyli wyciąganie zużytego powietrza z pomieszczenia, jest także rozwinięte o dodatkowe wykorzystanie wszelkich warunków zewnętrznych, typu wiatr i temperatura, aby maksymalnie zwiększyć efektywność wentylacji.

Wentylatory dachowe muszą mieć dużą odporność zarówno na korozję, jak i promieniowanie UV, a nawet na obtłuczenia wynikające z ich dziobania przez ptaki. Poza tym, tego typu wentylatory powinny wyróżniać się ciekawym designem oraz estetyką wykonania, a szczególnie ma to wielkie znaczenie w przypadku domów mieszkalnych.