Papierowe ręczniki to niezbędny element w każdej kuchni. Pozwalają nam zachować czystość, będąc zawsze pod ręką, gdy coś wylejemy czy pobrudzimy. Są tanie, higieniczne i bardzo chłonne. Czasem wystarczy już jeden listem, by pozbyć się zabrudzeń. Ale papierowe ręczniki to nie tylko wytarta plama! Przedstawiamy 7 nietypowych zastosowań ręczników papierowych, które znacznie ułatwią Ci życie i sprawią, że już nigdy nie spojrzysz na ręczniki w ten sam sposób.

1. Chłodzenie napojów

Problem, który pojawia się nie tylko podczas imprez - wszystkie napoje są ciepłe i nawet wsadzenie ich do zamrażalki niewiele pomoże. Ręcznik papierowy sprawi, że będziemy mieć idealnie schłodzony napój już w dwadzieścia minut. Wystarczy delikatnie zmoczyć kawałek ręcznika, owinąć w niego butelkę i wsadzić do zamrażalki. Odczekujemy potrzebny czas i gotowe - nasz ulubiony napój w idealnej temperaturze.

2. Gotowanie w mikrofalówce

Zmoczone ręczniki papierowe można wykorzystać też podczas podnoszenia temperatury, a mianowicie kiedy gotujemy warzywa w mikrofalówce. Tak, jest to możliwe. Wystarczy owinąć warzywa wilgotnym ręcznikiem i ustawić odpowiedni czas na zegarze mikrofali. Mokry ręcznik sprawi, że warzywa będą miały przyjemniejszą strukturę.

3. Mrożenie chleba

Wróćmy do zamrażalki. Wiele osób mrozi chleb - czasem kupimy go za dużo i nie chcemy, by część się zepsuła, czasem wyjeżdżamy. Ale niewiele osób wie, że taki chleb przed włożeniem do zamrażarki warto owinąć w papierowy ręcznik. Chleb po rozmrożeniu będzie zdecydowanie smaczniejszy, jako że papier pochłonie wszelką wilgoć.

4. Parzenie kawy

Skończyły ci się filtry, a nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżo zaparzonej kawy? Żaden problem! Zamiast filtra wykorzystaj kawałek papierowego ręcznika. Efekt? Pyszna kawa!

5. Ochrona przed tłuszczem

A właściwie przed tłustymi plamami. Straszne uciążliwe i trudne do usunięcia. Lepiej więc zapobiegać niż z nimi walczyć. Tłuste butelki z oliwą czy olejem to także niebezpieczeństwo wyślizgnięcia się. Co warto zrobić? Wystarczy owinąć takie butelki papierowym ręcznikiem i zabezpieczyć je gumką recepturką. Teraz butelka pewnie będzie leżeć w naszej dłoni.

6. Zakładanie ogrodu

Pyszne, świeże zioła odmienią smak każdej potrawy, a zioła wyhodowane od samego początku przez nas samych to także ogromna satysfakcja, nie mówiąc już o ozdobie, jaką może być taki mini ogródek w naszej kuchni. Jeśli chcemy w łatwy sposób założyć takowy, wystarczy rozsypać na wilgotnym ręczniku papierowym nasiona. Pamiętajmy, by co jakiś czas zmoczyć ręcznik – nie może być on suchy.

7. Ratowanie dywanów

Jesień i zima to czas, gdy lubimy otaczać się przedmiotami wnoszącymi miłą, przytulną atmosferę, jak tekstylia, typu koce, miękkie dywany i poduszki oraz świece. Niestety, dywan i wosk nie są najlepszymi przyjaciółmi. Ale jeśli już zdarzy się nam plama z wosku, ręczniki papierowe pomogą nam jej się pozbyć. Wystarczy przyłożyć kawałek ręcznika na wosk i zacząć go delikatnie prasować żelazkiem. Pod wpływem ciepła wosk się rozpuści i zostanie wchłonięty przez ręcznik. Dywan uratowany!