Kabina prysznicowa nie może funkcjonować bez dopasowanego do jej rozmiarów odpływu, którego funkcję pełni brodzik. W zależności od konstrukcji kabiny prysznicowej może być to brodzik głęboki, najczęściej akrylowy lub brodzik płaski z maskownicą, zwykle ukryty pod powierzchnią płytek ceramicznych. Kupując nową kabinę prysznicową najczęściej kupujemy ją od razu z dopasowanym do jej kształtu brodzikiem, sugerowanym nam przez producenta kabiny. Niekiedy pojawia się jednak opcja samodzielnego wyboru typu i kształtu brodzika, tak by cała konstrukcja prysznica, w jak największym stopniu uwzględniała nasze indywidualne potrzeby. Kiedy zatem najlepszym wyborem będzie brodzik głęboki, a kiedy będzie to brodzik płaski?

brodzik SchedpolBrodziki głębokie

To najbardziej popularna konstrukcja brodzików prysznicowych, znajdująca się w ofercie zdecydowanej większości producentów asortymentu łazienkowego. Przykładem konstrukcji tego typu może być standardowy brodzik Schedpol – polski producent, występujący w dużej różnorodności kształtów i rozmiarów. Podstawową zaletą takich brodzików jest łatwość montażu bez konieczności specjalnego przerabiania instalacji wodno-kanalizacyjnej w łazience. Wszystkie instalacje schowane są pod powierzchnią brodzika, co wpływa na wysoką estetykę tego rozwiązania. Zaletą takich konstrukcji jest również wysoki poziom szczelności kabin prysznicowych, a przy użyciu bardzo głębokich brodzików, wykorzystywania ich jako namiastki wanny.

Brodziki płaskie

To zyskujące na popularności konstrukcje sprawdzają się w przypadku kabin prysznicowych skrojonych na wymiar, dopasowanych do kształtu i powierzchni danej łazienki. W tym przypadku instalacja wodo-kanalizacyjna musi być schowana pod powierzchnią podłogi, przez co montaż takich brodzików jest bardziej kłopotliwy i bardziej kosztowny. Płaski, wspomniany już wcześniej brodzik Schedpol, może być wyposażony w jeden z wielu modeli maskownic, przez co głębokość brodzika może być różna, zwykle jednak nie większa niż 5cm. Tego typy brodziki to idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych i starszych – ułatwiają wchodzenie i wychodzenie spod prysznica.