Domowy piec lub kominek to miejsce, w którym siłą rzeczy gromadzi się brud, w szczególności w postaci popiołu i sadzy będących ubocznymi produktami spalania. Czyszczenie takiego miejsca za pomocą tradycyjnego odkurzacza może być bardzo uciążliwe nie tylko ze względu na fakt braku jego odpowiedniej dokładności i małej pojemności pojemnika, ale też ze względu na niebezpieczeństwo wywołania pożaru przez ponowne rozrzażenie się wciąganego popiołu w związku z dopływem ciepłego powietrza z odkurzacza.

Dlatego w przypadku posiadania w domu kominka lub pieca, warto jest zakupić specjalistyczne urządzenie, które poradzi sobie z jego sprzątaniem. Takim urządzeniem jest odkurzacz kominkowy.

Jak zbudowany jest odkurzacz kominkowy?

Odkurzacze kominkowe różni się nieco budową od klasycznego odkurzacza. Jego cechą charakterystyczną jest specjalna komora z filtrami wykonana ze stali szlachetnej lub z grubej blachy poddanej podwójnego przewalcowaniu (co ma chronić urządzenie przed uszkodzeniem) i posiadająca specjalną pokrywę z otworem. Do tego otworu, tak samo jak w przypadku standardowego odkurzacza, podłącza się elastyczną rurę z końcówką ssącą. W odkurzaczach kominkowych często rura węża jest dodatkowo wzmacniana od wewnątrz (chociażby poprzez jej ocynkowanie), a jeśli chodzi o końcówkę ssącą - produkuje się ją z metalu, co zwiększa jej trwałość i wpływa na bezpieczeństwo odkurzania. Niektóre z modeli odkurzaczy kominkowych posiadają także kółka, które ułatwiają przemieszczenie się z takim urządzeniem po pomieszczeniu.

odkurzacze kominkowe

O czym należy pamiętać podczas używania odkurzacza kominkowego?

Podczas odkurzania pieca lub kominka za pomocą odkurzacza kominkowego, warto jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego użytkowania. Po pierwsze, za pomocą takiego urządzenia można jedynie sprzątać zimny popiół. Czyszczenie kominka lub piecyka tuż po jego zgaszeniu może być niebezpieczne. Po drugie, po odkurzaniu należy lekko potrząsnąć urządzeniem aby popiół, który pokrył zewnętrzny filtr, mógł opaść na dno pojemnika. Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie odkurzacza kominkowego, popiół z jego pojemnika należy usunąć maksymalnie po 24 godzinach przecierając filtr zewnętrzny za pomocą pędzelka lub szczoteczki.