Okres jesienno-zimowy nie wpływa pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie. To właśnie wtedy, bardziej niż zwykle, odczuwamy nieodpartą pokusę zaszycia się w domu pod ciepłym, miłym kocem, z filiżanką gorącej herbaty w ręku. Doskonałą propozycją na chłodne dni są pledy wykonane z wełny, których delikatna faktura spowije nasze ciało delikatną strukturą, jednocześnie wpływając na elegancki i przytulny charakter wnętrza.

koceNa rynku znajdziemy zarówno koce wykonane ze sztucznej, jak i naturalnej wełny. Tych pierwszych oczywiście warto unikać, ponieważ nie przepuszczają powietrza, powodując nadmierne pocenie, a co za tym idzie – zwiększając poziom odczuwanego chłodu. Znacznie lepszą propozycją są pledy naturalne, o właściwościach termoregulacyjnych, które umożliwiają zachowanie ciepła, gdy jest zimno oraz chłodu, gdy jest gorąco. Koce naturalne są przyjazne dla alergików, gdyż nie stanowią siedliska kurzu, a przy okazji nie sprawiają problemów z utrzymaniem w czystości. Do ich produkcji najczęściej wykorzystywana jest wełna z wielbłądów czy merynosów australijskich. Te włókna są lekkie, delikatne, miękkie, a przy okazji – zapewniające najwyższy poziom komfortu. Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani kocami z górnej półki, wówczas na uwagę zasługują okrycia wykonane z kaszmiru i alpaki, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, a przy tym szalenie puszyste i odporne na zagniecenia.

Choć podstawowym założeniem pledu wełnianego jest ochrona nas przed chłodem, nie mniej jednak możemy wyróżnić jeszcze więcej ich dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim należy zauważyć, że to doskonały zamiennik dla kołdry oraz dekoracja pokoju. Koce wełniane z powodzeniem zastąpią narzutę na łóżko, w szczególności jeśli są utrzymane w ciepłej kolorystyce, takiej jak: brąz, beż czy biel.

Mając na uwadze właściwe zabiegi pielęgnacyjne, możemy być pewni, że koce wełniane posłużą nam przez długi okres czasu. Mogą być prane mechanicznie lub ręcznie. Jedyne, o czym należy pamiętać to używać zimnej wody oraz łagodnego środka piorącego przeznaczonego do tkanin wełnianych. Podczas prania w pralce, należy ustawić niskie obroty oraz rezygnować z automatycznego suszenia.