Z uwagi na fakt, że laptopy to urządzenia mobilne, sprzęt tego typu standardowo wyposażony jest w baterie. Co prawda bateria do laptopa nie daje nam możliwości nieprzerwanej, całodziennej pracy na urządzeniu bez konieczności jego podłączenia do prądu, jednak w zależności od pojemności baterii, a także od rodzaju pracy wykonywanej na komputerze, na jednym ładowaniu baterii, z laptopa możemy korzystać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin czasu. Warto jednak pamiętać, że bateria z czasem traci na pojemności, ulega zużyciu. W takiej sytuacji czas jej ładowania ulega wyraźnemu wydłużeniu, a naładowana do pełna bateria do laptopa pozwala korzystać z komputera zaledwie przez kilkadziesiąt, a nierzadko zaledwie przez kilka minut. Po chwili użytkowania laptop musi być ponownie ładowany, a w praktyce musi być stale podłączony do prądu.

Praca na laptopie ze zużytą baterią staje się wysoce nieefektywna i bardzo niewygodna dla przeciętnego użytkownika takiego sprzętu. Laptopa ze starą baterią w ogóle nie opłaca się zabierać ze sobą w podróż. Tego typu sprzęt nie nadaje się również do pracy w terenie. Kiedy zatem najlepiej wymienić baterię w laptopie na nową? Czy warto czekać do ostatniej chwili, gdy bez bezpośredniego podłączenia do prądu, komputer będzie wyłączał się co kilka minut? A może baterie wymieniać okresowo tj. olej silnikowy w samochodzie?

Wiele w tym względzie zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz sposobu wykorzystania komputera. Jeśli laptop użytkowany jest wyłącznie w domu, wtedy słabnąca bateria w tak dużym stopniu nie przekłada się na obniżenie komfortu korzystania z takiego sprzętu. W takich przypadkach bateria do laptopa rzeczywiście może służyć nam przez kilka lat i nawet nie zauważymy większej potrzeby jej wymiany na nową. Jeśli jednak z laptopa korzystamy nie tylko w domu, ale również w pracy, na uczelni czy w podróży, wtedy jakość i sprawność działania baterii nabiera zdecydowanie większego znaczenia. Baterie w laptopach traktowanych jako urządzenia w pełni mobilne warto wymieniać w momencie, gdy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii w dostrzegalny sposób ogranicza nasze możliwości korzystania z takiego sprzętu. Dla jednych osób będzie to czas poniżej dwóch godzin, dla innych będzie to godzina.

Gdy już zdecydujemy się na wymianę starej baterii na nową, sprawdźmy czy na rynku nie ma przypadkiem baterii o większej pojemności niż bateria oryginalna. Większa pojemność oznacza dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, a to w przypadku urządzenia mobilnego jest przecież najważniejsze. Baterie do laptopa znajdziesz w wielu sklepach internetowych, np: http://www.laptopshop.pl/pol_m_Baterie-632.html.