Łazienka to dość szczególne miejsce w domu. W odróżnieniu od pozostałych pomieszczeń, zaglądamy do niej często, ale na krótko. Narzuca to stosowanie specyficznego oświetlenia.oświetlenie łazienkowe led

Przede wszystkim w łazience nie sprawdzą się zazwyczaj świetlówki kompaktowe. Częste włączanie i wyłączanie takich świetlówek, mocno skraca ich żywotność. Pomimo, że w tej materii stale dokonuje się postęp, to istnieje drugi czynnik, zniechęcający do użycia tych źródeł światła w łazience. Jest nim dość długi czas osiągnięcia pełnej jasności, co bywa poważnym utrudnieniem, np. w czasie sporządzania makijażu.

W odróżnieniu od świetlówek, oświetlenie łazienkowe LED nie posiada powyższych wad. Diody elektroluminescencyjne pełnię jasności osiągają natychmiast po włączeniu, a ich żywotność liczona jest w dziesiątkach tysięcy godzin. Nie są też podatne na zużycie wskutek częstego włączania i wyłączania; wręcz "lubią to", co sprawia, że łazienkowe oświetlenie LED często zasila się impulsowo. Taki sposób zasilania umożliwia łatwą regulację jasności oświetlenia.

Kolejną dużą zaletą diod elektroluminescencyjnych, jest zasilanie ich niskim napięciem. Sprawia to, że oświetlenie łazienkowe LED może być bezpiecznie stosowane w szczególnie narażonych na wilgoć miejscach. Nie jest niczym zaskakującym stosowanie podświetlenia za pomocą taśm LED wanny, spodów i szczytów szafek, wnęk, itp. Należy zwrócić uwagę na to, aby takie taśmy posiadały odpowiednią klasę wodoodporności, stosowną do miejsca zamontowania. Regułą jest, że oświetlenie LED o wyższej klasie IPX, jest droższe.