Czysta woda jest podstawą zdrowego stylu życia. Większość ludzi pije przede wszystkim z miejskich źródeł wody, które zawierają zanieczyszczenia - głównie chemiczne, ale również te pochodzące ze starych wodociągów. Warto oczyszczać wodę - to bardzo ważne dla naszego zdrowia. Jakość spożywanej wody możemy poprawić w warunkach domowych - stosując np. specjalny filtr do wody Brita. Systemy filtracji wody służą do usuwania niebezpiecznych chemikaliów i metali ciężkich. Miejskie oczyszczalnie używają chloru i innych produktów (DBP) do dezynfekcji wody. Uzdatniona woda jest następnie wprowadzana do miejskiego systemu kanalizacyjnego, z którego korzystają mieszkańcy miasta. Systemy filtracji wody specjalizują się w usuwaniu chloru, DBP i pasożytów odpornych na chlor, takich jak cryptosporidium i giardia.

Węgiel aktywny

woda z kranu

Istnieje kilka sposobów oczyszczania wody. Filtr do wody Brita wykorzystuje jeden z najbezpieczniejszych dla ludzkiego zdrowia, czyli węgiel aktywny. System działa w oparciu o adsorpcję. Adsorpcja polega na chemicznym przyciąganiu i silnym wiązaniu zanieczyszczeń. W skrócie można opisać to jako wchłanianie zanieczyszczeń przez węgiel. Takie filtry uważane są przez EPA za najlepszą dostępną technologię usuwania organicznych substancji chemicznych, takich jak pestycydy, herbicydy i przemysłowe chemikalia.

Rodzaje węgla

Dwa główne typy filtracji węglowej to ziarnisty węgiel aktywny (GAC) lub sproszkowany węgiel blokowy. Filtry blokowe z węgla są zazwyczaj nieco droższe, ale mają wyższy współczynnik usuwania zanieczyszczeń. Dwa najważniejsze czynniki wpływające na wydajność tych filtrów to ilość węgla w jednostce i ilość czasu, w jakim węgiel pozostaje w kontakcie z substancjami niepożądanymi. Im więcej węgla i mniejszy przepływ wody, tym więcej czasu zanieczyszczenia będą stykać się z węglem i tym większe będzie wchłanianie. Dostępne w sprzedaży filtry do wody Brita z węglem aktywowanym zbudowane są z cząstek w zakresie od 50 mikronów do 0,5 mikrona (najskuteczniejsze).

Osmoza

Innym rodzajem filtracji jest system odwróconej osmozy. Wielu ekspertów uważa, że ​​jest to najlepszy system do usuwania toksycznych zanieczyszczeń z wody. Stosowana w odwróconej osmozie półprzepuszczalna membrana zawiera małe pory, przez które przepływa woda. Te małe pory ograniczają związki organiczne, toksyny, bakterie, patogeny i naturalne minerały, które są większe niż woda. Niestety, system ten również marnuje wodę, którą produkuje, dlatego jest uznawany za nieekonomiczny. Jest również niesamowicie powolny w porównaniu do innych systemów filtracyjnych.