Komoda z uchwytamiDostępne obecnie w sklepach uchwyty meblowe są bardzo zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym, materiałowym i estetycznym. Stwarza to szerokie pole wyboru dla klientów, którzy poprzez samą wymianę uchwytów mogą całkowicie odmienić swoje meble.

Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji uchwytów meblowych można wymienić: mosiądz, stal, aluminium, drewno, kolorowe kamienie, bursztyn, kryształy, plastik a nawet zakrętki od butelek. Każdy z tych materiałów sprawdza się w innych okolicznościach. Na przykład uchwyty mosiężne najlepiej pasują do odrestaurowanych antyków, aluminium dobrze komponuje się z nieco surowym stylem minimalistycznym, zaś zakrętki od butelek i inne materiały recyklingowe z pewnością przypadną do gustu klientom o proekologicznym nastawieniu.

Uchwyty i gałki meblowe w znaczącym stopniu determinują wizerunek mebli, ponieważ montuje się je zawsze w ich frontowej części, a ze względów praktycznych nadaje im się wyróżniającą je kolorystykę. Tą metodą można także zmienić atmosferę w pomieszczeniu, w którym meble stoją. Dlatego zanim wymienimy jakieś stare meble, warto zastanowić się, czy wymiany nie wymagają wyłącznie same uchwyty.

Ze względu na sposób montażu, uchwyty meblowe można podzielić na tradycyjne i zintegrowane. Te pierwsze są przykręcane do frontu mebli z użyciem śrub albo wkrętów. Zaletą tej metody jest łatwość ewentualnej wymiany uchwytu, natomiast wadą – możliwość poluzowania się. Uchwyty o strukturze zintegrowanej z frontem mebla są natomiast znacznie trudniejsze do wymiany.

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem mebli do nowego mieszkania, albo chcemy na nowo urządzić stare, powinniśmy zastanowić się czy obecne w nim uchwyty meblowe pasują do wybranego przez nas stylu dekoracji wnętrz. Może się bowiem zdarzyć, że wymiana całych mebli nie będzie konieczna. Czasami wystarczy wymienić same uchwyty meblowe. Tak możemy zrobić również wtedy, gdy lubimy nasze stare meble, ale uchwyty i gałki już się zużyły i nie wyglądają atrakcyjnie, albo gdy są niefunkcjonalne i nieporęczne.

Jeżeli odpowiada nam bardzo ostatnio modny i nowoczesny styl minimalistyczny, możemy z uchwytów zrezygnować całkowicie. W nowoczesnych meblach szafki i szuflady dociskają się przez lekkie dociśnięcie drzwiczek. Mechanizm ten okazuje się szczególnie pomocny w kuchni, ponieważ oszczędza nam czyszczenia ubrudzonych jedzeniem mebli. Jeżeli jednak bardziej przypadł nam do gustu styl rustykalny bądź tradycyjny, z uchwytów meblowych zrezygnować będzie nam o wiele trudniej. Trudno sobie na przykład wyobrazić piękną, świeżo odrestaurowaną antyczną komodę z wysokiej jakości drewna bez równie pięknych, zdobionych mosiężnych uchwytów.

Pozornie niewiele znaczący element mebli, jakim są uchwyty meblowe, ma w gruncie rzeczy bardzo istotne znaczenie praktyczne i wizerunkowe. Przykład ten doskonale pokazuje, że przywiązywanie dużej wagi do szczegółów nie w każdym przypadku jest przesadą.