Śmietnik to problematyczne miejsce, które nie dość, że nie wygląda estetycznie to jeszcze wydziela nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu jego oddzielenie na działce jest dobrym pomysłem. Wystarczy stosunkowo niewielka przestrzeń, by udało się w niej skryć kosze na śmieci - dzięki temu nie będą straszyć swoim wyglądem. Są również sposoby na to, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Wybór odpowiedniego miejsca

Wybór miejsca na śmietnik ma kluczowe znaczenie, ponieważ musi oddzielić kosze od części mieszkalnej i rekreacyjnej działki, zachowując przy tym funkcjonalność. Nie da się więc wydzielić takiego miejsca na końcu działki - owszem, jest to sposób na poradzenie sobie z brzydkimi zapachami, ale jednocześnie metoda jest bardzo niewygodna dla mieszkańców posesji. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie śmietnika w linii ogrodzenia, w bliskości drogi. Dzięki temu nie będzie zajmował zbędnego miejsca i można łatwo przetransportować go na drogę. Takie miejsce warto wybrać jeszcze na etapie budowy domu.

Jak można ukryć śmietnik?

Śmietnik na działce - gdzie go urządzić?Warto pamiętać, że przepisy określają, gdzie może stanąć śmietnik. Musi być to co najmniej 3 metry od granicy działki i co najmniej 10 metrów od okien, drzwi, placów zabaw, miejsc rekreacji. Należy stosować się do tych wytycznych, by nie powodować konfliktu z sąsiadami. Najlepiej, jeśli śmietnik stopi się z ogrodzeniem lub zostanie umiejętnie wkomponowany w ogród. Często obserwowanym rozwiązaniem jest budowa śmietnika w sąsiedztwie furtki wejściowej. Taki śmietnik może mieć bramkę otwieraną od strony drogi, dzięki czemu firma wywozowa będzie miała łatwy dostęp do koszy. W wielu ogrodach śmietniki są umieszczane w kątach działki, przy czym mogą być zabudowane i osłonięte np. roślinami pnącymi. Dzięki temu śmietnik świetnie wkomponuje się w działkę i nie będzie jej szpecił. Budowa śmietnika nie wymaga pozwolenia, nie musi również zostać zgłaszana. Sam wygląd to jednak nie wszystko - przyda się jeszcze dobry neutralizator zapachów, który mozemy zakupić np. na stronie: https://www.top-growshop.pl/pol_m_Neutralizatory-zapachow-161.html

Jak pozbyć się brzydkich zapachów?

Umiejscowienie koszy z daleka od domu to doraźny sposób na brzydkie zapachy. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie jednak neutralizator zapachów, umieszczany bezpośrednio w koszach. Ma on zróżnicowaną formę - zawieszek, proszku, saszetek czy aerozolu. Neutralizator zapachów przydaje się szczególnie w okresie letnim, kiedy resztki w koszach ulegają rozkładowi i powodują nieprzyjemne zapachy, które potrafią docierać również do domu. Co ważne, neutralizatory działają od kilku tygodni do nawet miesięcy.