Ogród to lubiane miejsce przez wszystkich domowników, to tutaj można zjeść śniadanie na trawie i pierwszych promieniach słońca, czy uciąć sobie drzemkę na ulubionym hamaku. Warto, aby nasz ogród był wtedy odpowiednio zaaranżowany. Najczęściej w ogrodach są spotykanie nie tylko same piękne rośliny wieloletnie, ale także mała architektura nadająca większego sensu spędzaniu czasu wolnego we własnoręcznie urządzonym środowisku naturalnym. Połączenie jakie daje mała architektura z pięknymi sadzonkami faktycznie relaksuje, nadaje uroku otoczeniu. Sprawdź, jak należy zorganizować zagadnienie, aby odnieść pożądane wyniki.

Znaczenie architektury ogrodowej wzrasta

Same kwiaty, krzewy i drzewa to nie wszystko, stanowią jedynie zalążek aranżacji obejmującej ławeczki, altanki, a nawet drobne jeziorka, czy wodospady. Byliny mogą wyznaczać ścieżki. Sadzi się je na gazonach betonowych i ustawia w różnych konfiguracjach, aby np. stworzyć naturalny murek, odgrodzić przestrzeń użytkową. Zgodnie z przeznaczeniem ogrodu można go zaopatrzyć w ogrodowy drewniany stół z krzesełkami lub wygodną huśtawkę, która stanowi atrakcje nie tylko dla dzieci. Ciekawym pomysłem są też drzewne alejki, które stworzą swoisty labirynt, a w nim ławki, które będą częścią kompozycji i będą dawały odpoczynek w leśnym otoczeniu. Ławki możemy wybrać odpowiednio do naszych gustów - drewniane, mosiężne lub z mieszanych materiałów, wszystko zależy od nas.

Posadź drzewo!

Drzewa liściaste nadadzą ogrodowi uroku i będą nie tylko cieszyć oko, ale także w czasie lata dadzą nam cień, a z czasem i owoce. Sadzonki drzew liściastych można zakupić w wielu sklepach ogrodniczych, także tych internetowych. Ich zaletą jest możliwość sadzenia przez cały rok, za wyjątkiem mroźnej zimy, dzięki czemu aranżacje ogrodu możemy dokonywać cały czas. Przed zakupem warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat własnego ogrodu, np. typu gleby, aby dobrać odpowiednie sadzonki drzew liściastych. Drzewa te potrzebują odpowiedniej pielęgnacji - nawożenia, nawadniania itd., stąd warto przed zakupem dowiedzieć się więcej o danym drzewku i wybrać odpowiednią sadzonkę do naszego ogrodu.

Przy ogrodowej aranżacji warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, czy ma być to miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czy miejsce gdzie możemy trochę odpocząć w otoczeniu zieleni, a może ma być to nasza duma, gdzie znajdziemy piękne kwiaty i grządki z warzywami? Niezależnie od tego warto pamiętać o odpowiedniej równowadze małej architektury z zielenią, odpowiedniej pielęgnacji roślin i radości z małego kawałka ziemi.