Tworząc listę niezbędnych akcesoriów, które pozwolą nam stworzyć profesjonalna bądź pół-profesjonalną indoorową hodowlę roślin, oprócz takich rzeczy jak growboxy, systemy nawadniania czy wentylatory, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim systemie oświetlenie. Bez naturalnego światła słonecznego roślina nie jest w stanie wzrastać, nie zachodzi proces fotosyntezy, za pomocą którego roślina się odżywia. Ale skoro chcemy założyć uprawę indoorową, musimy w odpowiedni sposób zadbać o sztuczne naświetlenie, które jest w stanie imitować naturalne światło słoneczne - taki rodzaj światła zapewniają lampy HPS.

Z ulic do hodowli

Szklarnia z lampami hpsLampy HPS, albo też lampy sodowe, bo to druga nazwa, pod którą znajdziemy o nich informacje, kojarzyć możemy przede wszystkim z oświetleniem ulic - emitują one ciepłe światło o pomarańczowej barwie. Choć swoim zabarwieniem fałszują nieco kolorystykę otoczenia, to spełniać mają przede wszystkim inne zadanie - zapewniać długotrwałe, przyjemne dla oka i zapewniające dobrą widoczność światło. Ale lampy HPS posiadają także drugie zastosowanie - z sukcesem wykorzystywane są w hodowlach roślin, ponieważ idealnie naśladują naturalne, słoneczne światło, pozwalając tym samym ściśle kontrolować i wspierać wzrost i rozwój nawet najbardziej wymagających gatunków roślin.

Prawie jak Słońce

Swoje fantastyczne właściwości lampy HPS zawdzięczają długości fal emitowanego światła, dzięki czemu widmo lamp sodowych idealnie mieści się w zakresie promieniowania czynnego fotosyntetycznie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że światło emitowane przez lampy HPS wyzwalają w roślinach proces fotosyntezy, zupełnie jak światło słoneczne. Dzięki temu mogą one wzrastać i odżywiać się.

Lampy HPS są obecnie najpopularniejszą formą sztucznego naświetlania stosowanego w domowych hodowlach. Umieszczone na suficie lampy mogą nieustannie pracować nawet przez ponad dwadzieścia tysięcy godzin. Jeśli decydujemy się na większą liczbę lamp i chcemy, by pracowały przez wiele godzin (albo nawet nieustannie), koniecznie sprawdźmy na jak wysoki pobór energii musimy się przygotować. Niestety, żadna indoorowa uprawa roślin nie może obejść się bez dodatkowego, sztucznego naświetlania. Po pierwsze Polska leży w słabo oświetlonej strefie, gdzie przez większą część roku mamy do czynienia z niedoborem światła, a po drugie mówimy o hodowli wewnątrz budynku. Dlatego lampy HPS to jeden z pierwszych zakupów, jaki powinniśmy poczynić, jeśli chcemy rozpocząć uprawę roślin zielonych.