Z reguły szambo bądź też przydomowa oczyszczalnia ścieków większości ludziom kojarzy się z nieprzyjemnym i odstraszającym zapachem. To też każdy kto się buduje stara się zbiornik umieścić w takim miejscu, w którym spędza się bardzo mało czasu, aby nie musieć wdychać zapachów wydobywających się z niego. Nie zawsze jednak tak musi być, ponieważ obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo różnego rodzaju preparatów do szamba, jakie zabijają i niwelują nieprzyjemny zapach.

Czym się kierować przy wyborze środków do szamba?

preparaty do szamba

Wybierając preparaty do szamba przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby miały one dużą ilość bakterii zdolnych do samodzielnego mnożenia się, gdyż to właśnie dzięki nim będzie można utrzymać przez długi czas odpowiedni ekosystem bakteryjny, który sprawi, iż resztki trafiające do szamba będą się w szybszym tempie rozkładać. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to na to, żeby na opakowaniu była szczegółowa instrukcja obsługi, gdyż jeśli ktoś nie będzie się do niej stosował to wówczas preparat może nie zadziałać tak jak powinien. Dodatkowo warto także co jakiś czas zastosować preparaty enzymatyczne, ponieważ to właśnie one w dużym stopniu przyspieszają proces oczyszczania szamba. Jeśli natomiast chodzi o cenę preparatów do szamba to jak najbardziej można wybrać te ze środkowej półki jeśli chodzi o cenę, gdyż te, które są najdroższe to z reguły mają w cenę wliczoną swoją markę, za którą trzeba dużo drożej zapłacić, a składem nie odbiegają od tych nieco tańszych.

Regularność i systematyczność popłaca

Szamba i zapachu wydobywającego się z niego nie trzeba się wstydzić, jeśli będzie się stosowało regularnie odpowiednie preparaty do niego. Bardzo istotne jest jednak to, aby czynić to regularnie, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie zamierzonego efektu. Dlatego jeżeli ktoś ma zamiar przystąpić do budowy domu i zastanawia się, gdzie usytuować zbiornik na szambo to warto jest rozważyć kwestię dbania o szambo. Bowiem jeśli ktoś zdecyduje się stosować różne preparaty do szamba regularnie to nie musi z nim uciekać na drugi koniec działki. Także to jakie zapachy będą się wydobywały z szamba czy też przydomowej oczyszczalni ścieków jest każdego indywidualną kwestią, która w dużej mierze uzależniona jest od włożonej pracy. Nie ma więc co szukać zbiornika pochłaniającego brzydkie zapachy, ponieważ po pewnym czasie i tak nie będzie on zdawał rezultatów. Zdecydowanie lepiej zatem od początku postawić na preparaty do szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.