Standardowo bramy przesuwne dostępne są w dwóch wersjach: samonośnej i szynowej. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od ceny, jaką jesteśmy skłonni przeznaczyć na taki zakup oraz ilości wolnego miejsca na działce (bramy samonośne ze względu na przeciwwagę, ze swej natury muszą być dłuższe od bram przesuwanych na szynie, tym samym potrzebują więcej miejsca).

Bramy szynowe są znacznie tańsze, wymagają także mniejszej ilości miejsca potrzebnego do ich montażu i prawidłowego działania. Ich podstawową wadą jest jednak obecność szyny – prowadnicy, po której przesuwana jest brama. Szyna musi być przez nas regularnie czyszczona z zalegającego w niej piasku, liści, kamieni i innych zanieczyszczeń mechanicznych, ponieważ ich obecność może uszkodzić rolki. Szczególnym wyzwaniem jest zima. Śnieg i lód zalegający w szynie to dodatkowe obciążenia, przez które napędy do bram przesuwnych (http://jusyrsklep.pl/pl/napedy-do-bram-automatycznych_naped-do-bramy-przesuwnej) mogą ulegać awariom. [caption id="attachment_1155" align="alignright" width="300"]napędy do bram przesuwnych Napędy do bram przesuwnych to podstawa[/caption]

Bramy samonośne są zdecydowanie bardziej praktyczne w działaniu. Brak szyny to brak konieczności jej regularnego sprzątania, to także brak większych kłopotów z przesuwaniem bramy w czasie śnieżnej i mroźnej zimy. Wadą jest tutaj cena i ciężar takiej konstrukcji. Napęd do bramy przesuwnej tego typu musi być znacznie silniejszy, tym samym musimy również zadbać o montaż listwy zabezpieczającej na słupku lub na skrzydle bramy, tak by zapobiec ewentualnym, groźnym w skutkach wypadkom – przypadkowemu zgnieceniu pojazdu czy przyciśnięciu przez skrzydło bramy osoby, która właśnie przez nią przechodziła.