Piękny trawnik jest niczym wizytówka każdego domu i może całkiem sporo powiedzieć o swoich właścicielach. Nic zatem dziwnego, że wielu ludzi z takim oddaniem i pieczołowitością pielęgnuje zielony teren ozdabiający miejsca ich zamieszkania. Dochodzi nawet do tego, że najwięksi miłośnicy trawników mają do ich strzyżenia tak wiele narzędzi i przyrządów, że blaknie przy tym arsenał niejednego fryzjera czy golibrody.

Rzeczywiście często tak jest, ponieważ jeżeli chodzi o narzędzia do pielęgnacji trawników, to rynkowa oferta jest naprawdę bogata. Weźmy jako przykład kosiarki do trawy – temat, wydawałoby się, dość prosty. Jednak po dokładniejszym zbadaniu okazuje się, że wybór jest tak ogromny, że potrafi od tego rozboleć głowa. Kosiarki mechaniczne, elektryczne i spalinowe to tylko początek wyliczanki. Dzisiaj możemy bowiem nabyć również kosiarki samojezdne, które są czymś w rodzaju małych traktorów ogrodowych. Żeby nieco zrozumieć możliwości, które daje nam w tym temacie rynek, przyjrzymy się kilku nowoczesnym sposobom na strzyżenie trawnika.

Ręczne kosiarki

Kosiarka spalinowaKosiarka samojezdna nie jest jeszcze królem na rynku urządzeń do strzyżenia trawy, bowiem tradycyjne kosiarki ręczne trzymają się jeszcze bardzo solidnie. Jedynym napędem tych kosiarek są mięśnie użytkownika, więc nie nadają się do strzyżenia większych połaci trawy, ale raczej do pracy w niewielkich przydomowych ogródkach. Zaletą ręcznych kosiarek jest ich przyjazność dla środowiska oraz względnie niewygórowana cena. Wiele osób ceni sobie również fakt, że kosiarki tego typu są najcichszymi ze wszystkich.

Kosiarki z silnikami

Następnym etapem "kosiarkowej ewolucji" jest urządzenie wyposażone w swój własny silnik. Kosiarka tego typu nie jest tak zaawansowana jak kosiarka samojezdna, jednak nie wymaga już mięśni użytkownika do tego, aby się poruszać. Przynajmniej nie aż tak wielkiego ich udziału. Samobieżne kosiarki spalinowe lub elektryczne poruszają nie tylko ostrzami, ale również tylnymi kołami. Dzięki takiemu napędowi nie wymagają praktycznie żadnych nakładów siły.

Ogrodowe traktorki

Te napędzane benzyną maszyny mogą pracować od dwóch do trzech razy szybciej niż zwykłe kosiarki, dzięki czemu najlepiej nadają się do większych trawników. Zapewniają świetną trakcję na wzniesieniach oraz bardzo równomierne cięcie. Modele z przekładnią hydrostatyczną nadają się również do pługów i innych narzędzi ogrodowych. Kosiarka samojezdna taka jak ta https://warowny.com/pol_m_Popularne_Kosiarki-samojezdne-683.html ma wiele zalet – od wydajności aż po niewielkie koszty eksploatacji – nie można jednak zupełnie nie brać pod uwagę i tego, że często korzystanie z nich to po prostu wielka frajda.