Zadbany, równo przycięty trawnik to doskonała wizytówka każdego domu. Jeśli zależy nam na tym, by trawnik był zawsze równo przycięty, musimy zainwestować w dobrej jakości narzędzia, które służą strzyżeniu – koszeniu trawy. Takim sprzętem są kosiarki, podkaszarki i kosy spalinowe. Dawniej do koszenia trawy używano sierpów i kos, ale dziś tego typu sprzęt używany jest już rzadko, a jeśli tak, to zwykle do koszenia łąk, a nie przydomowych trawników.

Rodzaje narzędzi do koszenia trawy

Kosiarki to urządzenia wyposażone w kółka, które umożliwiają ich pchanie lub ciągnięcie po równej powierzchni trawnika. W sprzedaży znaleźć można zarówno kosiarki spalinowe, jak i elektryczne. Zaletą tego typu urządzeń jest wysoki komfort obsługi. Wadą kosiarek jest ograniczone zastosowanie – można używać ich jedynie na równych trawnikach. Podkaszarki spotyka się przede wszystkim w wersji elektrycznej i zwykle wykorzystuje do przycinania trawy w trudnodostępnych miejscach, wokół drzewek, przy płotach, słupach, na rowach lub na specjalnie uformowanych wzniesieniach – ogrodowych pagórkach. Kosy spalinowe to profesjonalny sprzęt do wykaszania różnego rodzaju zarośli, wysokich traw, a nawet świeżych pędów drzewek i krzewów. Co warte podkreślenia, kosa spalinowa jest narzędziem niezależnym od źródeł prądu, a zatem w odróżnieniu od kosiarek i podkaszarek elektrycznych można korzystać z niej w każdym miejscu, również z dala od domu (od źródeł prądu).

Kiedy wybrać kosiarkę?

Kosiarka elektryczna sprawdzi się przy koszeniu trawy wokół domu lub na działce, na której jest prąd. Co ważne, trawnik musi być równy, inaczej możemy uszkodzić kosiarkę – gdy chcesz kosić trawę na pagórkach lub rowach, podkaszarka lub kosa spalinowa będzie lepsza. Kosiarka spalinowa przyda się do koszenia dużych trawników i tego typu sprzęt najczęściej wybierany jest przez profesjonalne firmy zajmujące się konserwacją i pielęgnacją terenów zielonych. Oczywiście można zakupić tego typu sprzęt, jeśli trawnik wokół domu ma dużą powierzchnię. Do prac ogrodowych wokół domu przydać może się również elektryczna podkaszarka, którą przytniemy trawę wokół krzewów czy drzewek, tuż przy płocie i w innych miejscach, do których klasyczna kosiarka nie może dojechać.

Kiedy wybrać kosę spalinową?

Profesjonalna kosa spalinowa to doskonały sprzęt, jeśli chcemy wykosić różnego rodzaju zarośla i wysokie trawy. Tego typu narzędzie możemy wyposażyć w stalową, specjalnie utwardzaną tarczę tnącą, dzięki czemu z łatwością poradzi sobie ono nawet z niewielkimi, wyrastającymi z ziemi na kilkanaście/kilkadziesiąt centymetrów drzewkami.