Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że pozycja podczas jedzenia posiłków jest niezwykle istotna – bardzo często poprzestajemy na posiłkach jedzonych w łóżku, na kanapie, na nocnym stoliku zapominając o tym, że to wszystko odbije się na naszym zdrowiu w późniejszym czasie. Warto wziąć pod uwagę również fakt, iż ciężko w łóżku czy na kanapie zjeść wykwintny posiłek przez kilka osób jednocześnie. Jak zatem rozwiązać ten problem? Oczywiście kupując odpowiedni stół do jadalni.

Wybór stołu do jadalni nie jest jednak zadaniem prostym, szybkim i przyjemnym. Już na samym początku musimy samodzielnie ustalić, jak duży dany stół ma być – na rynku znajdziemy zarówno stoły do jadalni, które dają możliwość spożycia jednoczesnego posiłku przez maksymalnie dwie osoby, jak i przez dwanaście. Czy stół ma być rozkładany, czy nie? Czy ma to być stół drewniany, czy też może to być stół wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego? Wbrew pozorom są to tylko niektóre z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przed zakupem. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę przed zakupem danego stołu do jadalni?

stoły do jadalniWygląd

Jedną z podstawowych rzeczy przy zakupie stołu do jadalni jest jego wygląd. Jest to co prawda rzecz bardzo subiektywna, ale warto pamiętać o tym, że mamy dwie podstawowe koncepcje tworzenia wystroju pomieszczeń, a tym samym zakupu stołu – stoły do jadalni muszą stanowić spójną całość z pomieszczeniem albo stanowić niejako punkt kulminacyjny i przyciągający wzrok swoją innością. Wszystko zależy tutaj jednak od naszych indywidualnych preferencji.

Wymiary stołu

Aby jednak przy danym stole móc komfortowo spożywać wszystkie posiłki, trzeba zwrócić uwagę na same wymiary stołu. Podstawową rzeczą jest to, czy przy danym stole rzeczywiście zmieszczą się wszyscy domownicy – oprócz miejsca na talerz i kubek konieczne jest wzięcie pod uwagę również szerokości ramion, aby zachować przynajmniej odrobinę komfortu i przestrzeni dla każdego. Z tego względu stoły kwadratowe czy prostokątne oferują znacznie więcej przestrzeni od stołów okrągłych.

Wysokość

Ostatnim z parametrów charakteryzujących stoły do jadalni jest ich wysokość. Wbrew pozorom jednak kwestii wysokości stołu nie możemy rozpatrywać w oderwaniu od wysokości wykorzystanych krzeseł, które najczęściej kupujemy oddzielnie – oba muszą gwarantować nam wygodną pozycję przy stole.

Podsumowując, zanim wybierzemy jakikolwiek stół do kuchni nie bójmy się oglądnąć oferty kilku producentów. Może rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości indywidualnego wykonania stołu do jadalni na nasze specjalne zlecenie?