lampa wiszącaNiejednokrotnie, projektując wnętrze, dokładnie dobieramy zarówno kolory ścian, jak i wzory tapet. Bywa, że staramy się właściwie dopasować meble w taki sposób, aby tworzyły optycznie konkretny efekt wizualny. Zapominamy jednak o jednej z najważniejszych rzeczy – oświetleniu. Traktując je jedynie funkcjonalnie zamykamy sobie drogą do zyskania praktycznej i ciekawej wizualnie ozdoby, która może zmienić odbiór wnętrza.

Zwykło się uważać, że rolę dekoracyjną może pełnić tylko wystylizowana lampa wisząca, i po części jeszcze kilkanaście lat temu była to prawda. Dziś jednak, przy ogromnej różnorodności elementów oświetleniowych bez trudu wybrać można ciekawe stylizacje wnętrz, które z jednej strony dostarczą nam światła, a z drugiej będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Wybierz styl

Przede wszystkim, jeśli lampa wisząca ma pełni funkcję praktyczną, niezbędne jest jej odpowiednie dobranie do stylizacji. Oznacza to konieczność dopasowania wyglądu lampy przede wszystkim do tego, w jakim stylu jest wykończone wnętrze. Jeśli stawiamy na nowoczesne rozwiązania, to dobrym pomysłem mogą być wielopunktowe lampy wykonane ze szkła i stali, raczej w bardziej surowym charakterze. Jeśli z kolei wnętrze jest przyjazne, ciepłe i wręcz rustykalne, to dobrze jest zainwestować w lampy wiszące w formie klasycznych żyrandoli, nawet z elementami drewna czy mlecznego szkła. Czasem warto zastanowić się nad tym, czy nie lepszym wyborem byłoby np. zdecydowanie się na typowo proste lampy bez ozdób w formie gołych żarówek na ciekawych przewodach.

Nie do każdego wnętrza

Warto przy tym pamiętać o tym, że lampy wiszące zdecydowanie nie sprawdzą się w dosłownie każdym wnętrzu. W niektórych będą po prostu niepraktyczne – dotyczy to zwłaszcza mieszkań o niskim stropie czy rozmaitych pokojów na poddaszu, gdzie lepiej jest zainwestować w oświetlenie punktowe w różnych miejscach pomieszczenia. Będą niepraktyczne również w niewielkich przedpokojach czy pokojach przeznaczonych na aktywność sportową albo zabawy dzieci. W małych wnętrzach mogą „ściągać” sufit na dół, przez co będą je jeszcze dodatkowo optycznie zmniejszać – również nie są więc dobrym wyborem.

W przypadku lamp wiszących mamy obecnie tak duży wybór na rynku oświetleniowym, że bez trudu znajdziemy coś idealnego dla siebie, niezależnie od naszych oczekiwań. Warto jednak zaznaczyć, że idealne lampy wiszące powinny być również praktyczne – łatwe w czyszczeniu czy po prostu pasujące funkcjonalnością i siłą światła do danego wnętrza. Dobrze jest także zadbać o rodzaj żarówek, bo każda z nich daje światło o innym natężeniu.