Jeszcze kilkanaście lat temu jakiekolwiek nietypowe wnętrze wymagało nierzadko sprowadzania akcesoriów do jego wykończenia czy wyposażenia z innych krajów. Dziś sytuacja nieco się zmieniła i również w Polsce wyposażenie wnętrza o nietypowym kształcie czy dziwnej wielkości nie sprawia już większych problemów. Trzeba mieć jednak świadomość, że wiąże się to z konkretnymi przeszkodami i wymaganiami.

Jeszcze jakiś czas wszystko trzeba było albo docinać, albo samodzielnie tworzyć, aby można było wypełnić wnętrze o nietypowych rozmiarach czy kształtach w odpowiedni sposób. Tymczasem obecnie wystarczy nam fototapeta na wymiar, aby móc cieszyć się estetycznym wnętrzem w dokładnie takim stylu, jaki sami wymyśliliśmy. Sprawdźmy, co w tej materii mamy do wyboru w ofercie sklepów.

Rysunki i wzorki

Przede wszystkim fototapeta na wymiar wcale nie musi być nudna. Dzięki odpowiednim projektom graficznym wiele z fototapet jest po prostu interesujących wizualnie, idealnych np. do jadalni czy salonu, w którym chcemy stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Jeśli inwestujemy w fototapetę na wymiar, która ma być umieszczona tylko na jednej ścianie, możemy wygodnie zdecydować się na coś charakterystycznego – np. niespotykany widok, wersję makro jakiegoś przedmiotu albo rośliny, inspirujący napis, ale również ciekawe wzory i motywy. Jednakże w przypadku kładzenia fototapety na kilku ścianach lepiej będzie wybrać po prostu wzór mniej rzucający się w oczy, a dzięki temu łagodniejszy w odbiorze i nie wprowadzający do wnętrza nadmiernego chaosu.

Z własnej inicjatywy

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie własnego zdjęcia, zwłaszcza jeśli w temacie fotografii jesteśmy specjalistami. Wiele firm pozwala zamówić fototapetę na wymiar z własną fotografią, jeśli tylko spełnia ona warunki co do jakości. Jednocześnie istotne jest to, aby w dobry sposób zaplanować rozłożenie fototapety na danej powierzchni – źle rozplanowana będzie po prostu wyglądać nieciekawie, a tego warto się wystrzegać, zwłaszcza że jest ona nie lada wydatkiem.