O tym, jak ważne dla naszego codziennego funkcjonowania jest światło, chyba nikomu nie trzeba mówić. Człowiek to istota dzienna i od odpowowiedniego oświetlenia zależy w naszym życiu bardzo wiele. Dlatego każda osoba zajmująca się wystrojem wnętrz ogromną wagę przykłada właśnie do kwestii oświetlenia i tego, jak będą się rozkładać jego akcenty.

Projektowanie systemu oświetlenia w danym pomieszczeniu przypomina nieco układankę. Mamy tutaj bowiem całe mnóstwo elementów: okna ze swoim światłem dziennym, do tego różnorakie lampy – stołowe, podłogowe czy ścienne oraz wszelkiego rodzaju żyrandole. Ostatnio arsenał ten został wzbogacony o coraz popularniejsze światła LED, które mogą przybierać tak bajeczne formy, że możliwości projektanta wnętrz obdarzonego odpowiednią dozą fantazji są praktycznie nieograniczone.

Świetlne zadania

lampy stołoweO ile wspomniane wcześniej światła LED spełniają raczej rolę uzupełniająca i upiększającą, o tyle bardziej tradycyjne lampy mają najczęściej stałe zadania. Z tego tez powodu dobry projektant wnętrz nie zacznie swojej pracy od wyszukiwania miejsca dla LEDów, a raczej od ustalenia, gdzie w danym pomieszczeniu znajdować się będą główne źródła światła.

Te natomiast rządzą się swoimi prawami. Kwestia oświetlenia głównego jest raczej prosta – zazwyczaj jest to żyrandol lub inna lampa wisząca, która umieszcza się na środku sufitu. To najmocniejsze źródło światła nie oświetli jednak całej przestrzeni – i to nawet wtedy, kiedy nie blokują jej meble. Dlatego potrzebne są lampy stołowe i podłogowe, które pokryją wszelkie ciemne punkty w pomieszczeniu.

Lampy zadaniowe

Lampy stołowe jak np. : https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-stolowe-1668.html są świetnym przykładem "lamp zadaniowych". Oprócz tego, że pomagają w zbilansowaniu aury świetlnej w pokoju, mogą być stosowane do konkretnych zadań – mogą na przykład zapewniać dodatkowe oświetlenie w kąciku do czytania. Innym przykładem takiego zadania może być doświetlenie stołu, na którym gramy w gry karciane lub planszowe.