Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z dekoracją ścian we wszystkich pomieszczeniach w domu. Czasami zdarza się jednak, że chcemy zdecydować się na tapety ścienne, ale nie do końca wiemy, jak pokierować wyborem, aby się nie rozczarować. W związku z tym dobrze jest znać rodzaje tapet na ścianę zanim zdecydujemy się na ich zakup oraz położenie we własnym domu.

Najprostsze i chyba najbardziej rozpowszechnione są papierowe tapety ścienne – najczęściej występują one w formie dwuwarstwowej, ale mogą być również jedno- albo trzywarstwowe. Im grubsze, tym lepiej kryją nierówności na ścianach. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj tapet raczej nie nadaje się do miejsc wilgotnych, a zdecydowanie nie sprawdzi się przy dzieciach – nie da się ich czyścić z zabrudzeń, bo łatwo ulegają zniszczeniu. Z tapetami ściennymi i wieloma innymi rodzajami tapet możemy zapoznać się na stronie http://tapetyswiata.pl/category/tapety-na-sciane.

tapety ścienneDla odmiany tapety winylowe to wybór, na jaki powinniśmy się zdecydować, szukając tapet odpowiednich do kuchni czy łazienki – a także wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na wilgoć. Ten typ tapet ściennych ma dwa rodzaje różniące się od siebie właściwościami, zależnie od tego, czy bardziej zależy nam na utrzymaniu zdrowych, oddychających ścian, czy też wolimy większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli zależy nam na tapetach ściennych, które potem możemy bez problemu pomalować, to wybór obecnie jest dość ograniczony. Najpopularniejsza i zdecydowanie tańsza jest raufaza – ma ona nieregularną powierzchnię, świetnie też pokryje nierówne ściany. Nie można jej jednak zmywać, bo ulega zniszczeniu. Mniej popularne i dużo kosztowniejsze są tapety ścienne z włókna szklanego – pozostają one przede wszystkim bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Ciekawą opcją mogą być fototapety, które zdecydowanie atrakcyjnie wyglądają na ścianach, a ich wiele rodzajów pozwala dobrać odpowiedni materiał do danego pomieszczenia. Zaletą takich tapet jest również fakt, że łatwo można je zamontować, a potem zdjąć, aby wykorzystać powtórnie przestrzeń do zupełnie innej aranżacji.