Każdy z nas, czy chce, czy nie chce, czuje już w kościach, że zbliża się lato. Upalne, słoneczne dni oraz przyjemne, ciepłe wieczory. Wtenczas, w głowie pojawiają się pomysły na leniwe spędzenie czasu poza domem: w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Z doświadczenia wiadomo, że robi się milej, gdy nasze otoczenie jest przyjemne dla oka, a my możemy się zrelaksować w wygodnym fotelu. Lecz często ciężko nam jest zafundować sobie takie wygody. Drodzy państwo jest na to sposób. Od jakiegoś czasu w Internecie można się spotkać z meblami ogrodowymi zrobionymi z palet. Jest to niedroga inwestycja, której efekty zachwycą każdego gościa. Można z nich zrobić fotele, stoliki, narożniki a nawet huśtawkę!

Ale od czego zacząć?

PaletyJeszcze przed rozpoczęciem listy zakupów należy postawić sobie pytanie Czy ja mam miejsce żeby to urządzić? Palety są bardzo wytrzymałe, ale trzeba się liczyć z tym, że drewno nie jest wieczne i bez dobrego traktowania może szybko się zepsuć. Zaleca się, aby takie meble stały na twardym gruncie, ponieważ ziemia po deszczu robi się miękka i może nieco je zniszczyć oraz pod jakimś daszkiem lub parasolem, żeby ochronić konstrukcję przed ulewą.

Jeśli mamy już wyznaczone miejsce należy zakupić wszystkie potrzebne materiały. Ilość palet zależy od wybranych mebli:

  • Fotel - dwie palety na siedzenie (można dać trzy, jeśli fotel będzie za mały) + jedna na oparcie.
  • Stolik - dwie (lub trzy palety w zależności od chęci i gustu).
  • Narożnik (duży)-  około sześć palet na siedzenie (lub dziewięć) + trzy na oparcie.

Ich ilość jest oczywiście dowolna i uzależniona od przeznaczonego na wszystko miejsca. Standardowe wymiary jednej palety to 120x80 cm, a ich cena waha się od 20-40 zł. Zaleca się zakup jasnego, nowszego drewna bez ubytków. Łatwiej będzie je później obrabiać i malować.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w impregnat do drewna, farbę w wybranym kolorze, papier ścierny, szlifierkę, materace i poduszki.

Konstrukcja mebli

Podczas budowy niezbędne będzie przecinanie drewna, więc jeśli samemu nie możemy tego zrobić, lepiej jest zasięgnąć się pomocy stolarzy. Na samym początku odmierzamy i przecinamy palety (paleta służąca za oparcie musi być inaczej przycięta, żeby później można było ją łatwiej przyłączyć do reszty). Później zajmujemy się szlifowaniem drewna za pomocą szlifierki i papieru ściernego, tak żeby nie było drzazg. Po szlifowaniu przychodzi czas na pomalowanie palet impregnatem, a później farbą. Gdy farba wyschnie należy połączyć ze sobą wszystkie części. Ostatnią rzeczą jest włożenie na nasze meble materaców i poduszek. Gotowe!

Małe porady

  • Po złożeniu mebli można nałożyć kolejną warstwę farby.
  • Zamiast kupować materace w sklepie można zrobić je z odpowiednio przyciętej gąbki tapicerskiej, o dużej gęstości ( T25 jest często polecanym modelem).
  • Najlepiej poszewki na materace i poduszki są zrobić z materiału wodoodpornego. W razie nagłego deszczu siedzenia będą całe i zdrowe.

Meble z palet nie odciążą zbytnio portfela, mają swój urok, są całkiem łatwe do zrobienia samemu oraz wytrzymają długie lata. Jest to całkiem dobra alternatywa do ogrodów i na tarasy. Warto wypróbować je w swoim domowym zaciszu.