Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym mieszkaniu i zdecydowanie nie może być urządzona po macoszemu. W zaprojektowanie tego pomieszczenia trzeba włożyć sporo wysiłku, aby było ono funkcjonalne i służyło nam przez długie lata. Paradoksalnie jednak, w większości mieszkań a nawet wolnostojących domów, łazienki to pomieszczenia stosunkowo niewielkie albo o dość mocno niestandardowych wymiarach. Zdarzają się bardzo małe, bywają wąskie i długie, z reguły pozbawione są okien. Wszystko to utrudnia projektowanie tych wnętrz. Na szczęście oferując meble łazienkowe producent zazwyczaj wyposaża je w przemyślane systemy mocowania. Większość z nich można powiesić albo zamontować na ścianie – i tyczy się to nawet muszli klozetowych.

Mokro i sucho

Ze względu na swoje przeznaczenie, łazienka to miejsce, w którym będzie stosunkowo często mokro. Nie można jednak pozwolić, aby ta wilgoć była wszechobecna, ponieważ jest to niewygodne, a poza tym grozi zagrzybieniem pomieszczenia. Dlatego większość osób zajmujących się projektowaniem łazienek zaleca, aby podzielić je na strefę mokrą oraz strefę suchą. Ta pierwsza powinna znajdować się w okolicach wanny lub kabiny prysznicowej, natomiast ta druga w miejscu, w którym wiszą ręczniki lub w którym się rozbieramy.

Oszczędzanie miejsca

Bardzo ważne są tutaj wspomniane wcześniej meble łazienkowe. Producent zazwyczaj wyposaża je w systemy umożliwiające ich instalację na ścianach – i powinniśmy ten fakt wykorzystać tak bardzo, jak to tylko możliwe. Łazienki to z reguły niewielkie pomieszczenia i każdy centymetr sześcienny przestrzeni jest na wagę złota. meble łazienkoweNa przykład – pozbawiona filaru umywalka, zamontowana bezpośrednio w ścianie, daje nam możliwość instalacji pod nią szafki. Innym przykładem jest wykorzystanie drzwi łazienki jako miejsca do wieszania ręczników – czy to na poręczach czy też zwykłych haczykach (choć trzeba przyznać, że poręcze są lepsze – ręczniki na nich po prostu szybciej schną). Jeszcze więcej miejsca oszczędzimy, jeżeli wspomnianą umywalkę razem ze znajdującą się pod nią szafeczką zamontujemy w rogu łazienki.

Gdzie kupić meble?

W celu poszukania inspiracji, jak wiele miejsca można zaoszczędzić, warto wybrać się do sklepów oferujących meble łazienkowe. Producenci zazwyczaj prześcigają się tam w kreatywności i ciekawych konceptach. Jest jeszcze jeden sposób na zwiększenie ilości wolnej przestrzeni w łazience, choć jest on czysto... optyczny. Otóż chodzi o prawidłowe wykorzystanie luster. Duże lustro umieszczone w strategicznym miejscu może dać iluzję, że pomieszczenie jest większe.