Rozproszenie źródeł światła to nowy sposób dekoracji wnętrz współczesnych mieszkań. Zamiast pojedynczej lampy sufitowej, która niejednokrotnie wyposażona była w kilka punktów świetlnych, coraz częściej stosuje się lampy sufitowe z jedną żarówką, uzupełniając takie oświetlenie kilkom innymi punktami świetlnymi umieszczonymi w kilku różnych punktach danego pomieszczenia. Funkcję takiego dodatkowe punktu świetlnego pełnić może kinkiet ścienny, lampa stojąca, lampka biurkowa lub kilka halogenów umieszczonych tuż przy suficie, ukrytych pod niewielką ścianką wykonaną z płyty gipsowo-kartonowej. Zamiast halogenów użyć można również taśmy ledowej, którą bardzo często wykorzystuje się także do podświetlania witryn meblowych lub obrazów.

Odpowiednio dobrana lampa stojąca, która swoim wyglądem będzie nawiązywała do stylu wyposażenia danego wnętrza, najczęściej ustawiana jest przy kanapach, sofach, stołach i stolikach kawowych, oferując możliwość świetlnego wydzielenia określonej przestrzeni użytkowej. Na przykład osoby, które dużo czytają, taką lampę mogą ustawić tuż za kanapą lub za fotelem, w miejscu, w którym spędzają większą ilość czasu na lekturze książek lub czasopism. Dodatkowe oświetlenie w takim punkcie ułatwi czytanie, pozwoli również na wyłącznie dodatkowych świateł w danym pomieszczeniu, co z kolei ułatwi zbudowanie bardziej intymnej atmosfery. Lampy stojące bardzo często umieszcza się również w okolicy ławy lub stolika kawowego, tak by zapewnić dodatkowe oświetlenie w miejscu, w którym się relaksujemy, spożywamy niewielki posiłek lub raczymy się filiżanką gorącej herbaty czy kawy. Również w tym przypadku wprowadzenie do wnętrza dodatkowej lampy stojącej pozwala na wyłączenie innych źródeł światła.

Jeśli chodzi o kategorie pomieszczeń, w których najczęściej ustawiane są lampy stojące, będą to przede wszystkim salony i pokoje dziecięce. Po takie lampy rzadziej sięga się w przypadku sypialni, gdzie dominującym źródłem światła są niewielkie lampki nocne oraz w przypadku przedpokoi, gdzie zwykle stosuje się oświetlenie sufitowe, ewentualnie w połączeniu ze stylowymi kinkietami. Lampa stojącą rzadko widywana jest również w łazienkach i kuchniach. Po prostu przestrzeń użytkowa w tego typu pomieszczeniach jest na ogół tak mała, że szkoda ją marnować na dodatkowy przedmiot o funkcji dekoracyjnej. Zamiast lampy stojącej, w takich pomieszczeniach najczęściej stosuje się jakiś rodzaj oświetlenia centralnego, w połączeniu z punktowym oświetleniem ściennym lub sufitowym tj. plafony, kinkiety lub niewielkie reflektorki.