projektant wnętrz katowiceJakiś czas temu wszystkie czasopisma wnętrzarskie i poświęcone stylowi życia, rozpisywały się o kolejnym popularnym trendzie w modzie, jakim był styl marynarski. Projektant wnętrz Katowice, który przybliżył nam jego charakterystykę, twierdzi, że ten luźny, weekendowy styl, pasuje niemal do każdego mieszkania, bo występuje w bardziej przytulnym, kobiecym jak i minimalistycznym, męskim wydaniu.

Wakacyjny klimat przez cały rok

Wnętrza mieszkań w tym stylu przywołują klimat wakacji. Wprowadzenie drobnych zmian pozwala cieszyć się nadmorską atmosferą niczym z zagranicznych kurortów. Co ważne, styl ten nie ogranicza się do sypialni czy pokoi dziennych, świetnie wygląda również w łazience czy pokoju dla dziecka. Podstawą w tym stylu są kolory. Trzy główne tworzą bazę, na której opiera się cały wystrój pomieszczeń – to biel, granat i czerwień. Można je oczywiście uzupełniać o dodatki w beżu czy dużo łagodniejszym w odbiorze błękicie. Ten polecany jest zwłaszcza w sypialni czy pokojach dziecięcych – podpowiada projektant wnętrz Katowice, specjalizujący się w aranżacji. Deseń który najbardziej kojarzy się ze stylem marynarskim to paski, choć równie często jako dekoracje wykorzystywane są motywy kotwic, muszli, żaglówek, statków czy morskich latarni. Mogą występować one zarówno w formie dodatków, na przykład figurek do postawienia, jak i motywów na pościeli, obrusach czy zasłonach. Równie dobrze będą wyglądać jako naklejki na ścianach, oprawione plakaty czy obrazki.

Styl marynarski – jak odmienić wnętrza?

Najłatwiej wprowadzić marynarski klimat do pomieszczeń, które wyjściowo mają białe ściany – nie będzie potrzeba wiele zmian, wystarczy, że uzupełniając wnętrze w tkaniny użytkowe oraz obicia mebli skupimy się na wymienionych kolorach bazowych. Można więc poeksperymentować z granatowymi zasłonami, pościelą czy kapą w granatowe lub czerwone pasy, oraz obrazami z morskimi motywami, kolekcją muszli, figurkami żaglówek lub morskich latarni. Jeśli na podłodze położymy dywan w beżowym, piaskowym kolorze, będziemy mogli poczuć się niemal jak na plaży. Czasami wystarczy też sama podłoga w jasnym odcieniu drewna. Styl marynarski dobry jest przede wszystkim dla miłośników morza, a także do wnętrz, które mają być wykończone w sposób neutralny. Doskonale sprawdzi się też w pokojach gościnnych, szczególnie tam, gdzie prowadzona jest działalność agroturystyczna, dlatego tak często można spotkać go w zagranicznych pensjonatach nad Morzem Śródziemnym. Coraz częściej widać go także w Polsce. Jego największą zaletą jest możliwość wielu indywidualnych aranżacji, dzięki czemu każde z miejsc utrzymanych w tym stylu może wyglądać zupełnie inaczej.