Gdy w rodzinie pojawić się ma dziecko, przede wszystkim decydujemy się na zakup wszystkich odpowiednich sprzętów. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak przygotować ściany, zwłaszcza w przypadku, gdy jest to nasze pierwsze dziecko. W okresie noworodkowym czy niemowlęcym przez pierwsze miesiące maluch faktycznie nie ma zbyt dużej interakcji ze swoim pokojem. Zmienia się to jednak z czasem. Z tego powodu wielu rodziców waha się, czy wybierać trwałe tapety dla dzieci, takie jak w poniższej ofercie: http://tapetyswiata.pl/category/tematy-tapety-dla-dzieci, czy może lepiej zainwestować w odpowiednie, zdrowe farby, które można zmywać. Warto rozpatrzeć za i przeciw obu rozwiązań, zanim zdecydujemy się na którekolwiek z nich. Sprawdźmy, z czym wiąże się nasz wybór.

Jakie tapety?

tapety dla dzieci

Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań. Dostępne są gdzieniegdzie specjalne tapety do malowania, które możemy pokryć farbą, a które mają na sobie wzory czy specjalne faktury. Alternatywą mogą być tapety dla dzieci, które po prostu są stworzone z klasycznego papieru czy mają specjalną warstwę, która jest odporna na zabrudzenia i zmywanie tych zabrudzeń – w razie, gdyby dziecko dopadło do ściany z kredkami. Ostatecznie dostępne są specjalne tapety z powierzchnią przypominającą tablicę kredową, po których dziecko może rysować – to dobre rozwiązanie na pokrycie części ściany, np. na wysokości dziecka. Tapety są więc bardzo zróżnicowane, dają szansę uzyskania ciekawych wzorów interesujących konkretnego malucha. W większości są łatwe w kładzeniu i zdejmowaniu. Najprostsze są dość tanie, jednakże te specjalistyczne już kosztują więcej.

Farba – ale jaka?

Przede wszystkim bezpieczna, czyli wolna od substancji szkodliwych dla dziecka – to jest najistotniejsze. W drugiej kolejności warto wybrać farbę zmywalną, bo taka będzie najlepsza w przypadku dzieci ok. 2-letnich, które wpadają na pomysł malowania po ścianie. Jeśli w domu mamy alergika, musimy to wziąć pod uwagę przy wyborze farby. W przypadku tego rodzaju materiału jedynym urozmaiceniem może być np. malowanie postaci z bajek na ścianie – można zrobić to ręcznie, jeśli mamy talent, albo korzystając z odpowiednich szablonów. Im bardziej specjalistyczna farba, tym kosztowniejsze jej opakowanie – warto o tym pamiętać.