Jeszcze kilka lat temu wszystkie sztuczne rośliny kojarzyły się przede wszystkim z tanimi aranżacjami idealnymi na cmentarze. Dziś, wraz z rozwojem technologicznym, również one stają się coraz nowocześniejsze, co przekłada się bezpośrednio na ich wykorzystanie. Znalezienie więc ciekawej aranżacji wnętrza ze sztucznymi kwiatami w roli głównej staje się o wiele prostsze…

Sztuczne kwiaty niegdyś były kiepskie jakości i na pierwszy rzut oka można było stwierdzić, że nie będą prezentowały się zbyt dobrze np. w domu. Jednakże z uwagi na ich wytrzymałość oraz fakt, że wygląd utrzymuje się przez dłuższy czas niż w przypadku kwiatów świeżych, wiele osób wykorzystywało je do wiązanek np. na cmentarze czy przydrożne kapliczki. Teraz sztuczne kwiaty przeżywają prawdziwy renesans.

sztuczne kwiaty

Doniczkowce jak żywe

Przede wszystkim sporo kwiatów, które obecnie się widuje, wykonanych jest z lateksu. To sprawia, że kwiaty, które standardowo są przede wszystkim przewidziane w formie kwiatów doniczkowych żywych – na przykład piękne storczyki czy fikusy – tym razem występują jako sztuczne kwiaty. Odpowiedni materiał wykonania sprawia, że kwiaty te wyglądają jak żywe, ponieważ ich liście i kwiaty są miękkie oraz błyszczące. Tego rodzaju dekoracje sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy stawiamy na sztuczne kwiaty w wystroju np. gabinetu albo mieszkania, w którym niewiele bywamy. Sprawdzą się również w biurach oraz wszędzie tam, gdzie element zieleni jest przewidziany, ale nikt nie ma czasu dbać o kwiaty, czyli np. w szpitalach. Dodatkowym plusem jest fakt, że takie kwiaty nie wydzielają żadnych substancji, które mogą działać drażniąco.

Do wystroju wnętrza

W przypadku domowego wystroju wnętrza istotne jest, aby kwiaty były odpowiednio dostosowane kolorystycznie oraz stylowo do danego pomieszczenia. Z tego powodu w przypadku wystroju wnętrz stawia się przede wszystkim na kwiaty cięte, a tutaj, jeśli wybieramy spośród sztucznych kwiatów, mamy ogromne pole do popisu. Kwiaty tego rodzaju świetnie sprawdzają się np. jako niewielkie bukieciki zdobiące stoły w domach, ale również mogą być ciekawą aranżacją w niewielkich lokalach gastronomicznych. Świetnie sprawdzają się także w zgodzie z dotychczasowym wykorzystaniem, czyli np. w wieńcach pogrzebowych.

Nowe technologie

Dzięki nowym technologiom wykorzystywanym przy ich tworzeniu wiele sztucznych kwiatów wygląda dziś o wiele korzystniej niż np. kilkadziesiąt lat temu. W dużej mierze jest to zasługa wykorzystania trwałego, a jednocześnie niezwykle „rzeczywistego” lateksu, który daje dobre efekty żywych kwiatów.