Kuchnia to niewątpliwie bardzo specyficzne pomieszczenie w całym mieszkaniu. To tutaj bowiem przygotowujemy i spożywamy posiłki, generując przy tym duże ilości wilgoci. Wszystko to sprawia, że dla zachowania jej należytego wyglądu, konieczne jest właściwe zabezpieczenie ścian, jednocześnie zapewniając sobie łatwość utrzymania jej w czystości. Dlatego płytki ścienne stanowią jedną z najlepszych propozycji na udekorowanie kuchennej przestrzeni.

Ich specjalna powłoka ceramiczna skutecznie chroni ściany przed nadmierną absorpcją wilgoci, zapewniając jednocześnie użytkownikowi łatwe czyszczenie. Szeroki asortyment dostępnych modeli sprawia, że z wyborem wielkości, kolorystyki czy wzoru nie powinien mieć żaden klient. Warto podkreślić jednak, że płytki ścienne to nie tylko rozwiązanie szalenie praktyczne, ale również dekoracyjne. Stwarza bowiem nieograniczone możliwości aranżacji kuchni, tym samym spełniając nasze osobiste wymagania.

płytki ścienne

Należy jednak pamiętać, że dla zachowania najwyższych walorów wizualnych, cała stylizacja musi ze sobą korespondować. A zatem kolorystyka płytek ściennych musi być dopasowana zarówno do mebli, posiadanego sprzętu AGD, armatury, jak i kolorów pomieszczenia. Pozostaje jeszcze wątpliwość dotycząca ich wielkości. Generalnie rozmiar powinien być uwarunkowany metrażem kuchni. W dużych, przestronnych wnętrzach świetnie wyglądają kwadratowe lub prostokątne kafle, jedynie podkreślające walory estetyczne kuchennej aranżacji. W niewielkich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem są płytki ścienne o niewielkich rozmiarach, które wykazują się właściwościami optycznie powiększającymi wnętrze. Aby jeszcze bardziej urozmaicić kuchenną aranżację, możemy zastosować specjalne płytki dekoracyjne. Mowa bowiem o glazurze utrzymanej w osobliwym wzorze lub zastosowanie paska o odmiennej kolorystyce lub wzornictwie, ułożonego pomiędzy warstwami płytek ściennych.

Uzupełnieniem kuchennej aranżacji jest nie tylko motyw przewodni zastosowanych kafli, ale również rodzaj zaprawy, z jakiej została wykonana fuga. Z zasady powinna komponować się z ogólną kolorystyką glazury, mając na względzie również łatwość w utrzymaniu czystości. Fuga bowiem to najbardziej narażona na zanieczyszczenia część ściany. Optymalnie zatem, jeśli charakteryzowałaby się niską nasiąkliwością oraz ciemną tonacją. Wtenczas zyskamy pewność, że zastosowane płytki ścienne, jak i cała kuchenna aranżacja będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również nie sprawiająca trudności w utrzymaniu czystości.