Dekoracje ścienne, takie jak obrazy na płótnie, to jeden z popularnych sposobów ozdabiania domów i mieszkań prywatnych. Dzięki tego typu dekoracjom możemy zapełnić pustą przestrzeń odsłoniętej ściany, wprowadzić do wnętrza salonu lub sypialni dodatkowy, przyciągający uwagę szczegół, który może współgrać z kolorystyką takiego wnętrza lub wprost przeciwnie, silnie z nią kontrastować. Poza walorami dekoracyjnymi, obrazy mogą mieć również wartość materialną, stanowić rodzaj inwestycji, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup obrazu znanego lub dobrze rokującego artysty.

Jeśli zależy nam jedynie na ozdobieniu wnętrza mieszkania, możemy sięgnąć po tańszy obraz drukowany, wykonany w technice cyfrowej – drukowana na płótnie fotografia lub grafika, która imituje klasyczny obraz malowany ręcznie.

Obrazy malowane ręcznie

abstrakcyjny obraz na płótnieZaletą tego typu obrazów jest przede wszystkim ich niepowtarzalny charakter. Każdy obraz malowany ręcznie to wyraz umiejętności i talentu osoby, która go namalowała. Obrazy na płótnie drukowane przez maszynę są jedynie kopią oryginalnej fotografii czy grafiki i nie ma w nich niczego niepowtarzalnego. Przy użyciu zaawansowanego sprzętu poligraficznego, identycznych kopii określonej grafiki czy zdjęcia można robić tysiące. W przypadku obrazów malowanych ręcznie, nawet jeśli kupujemy reprodukcję jakiegoś dzieła, to wciąż taki obraz ma wartość artystyczną. Jest w pewnym stopniu niepowtarzalny i oryginalny, choć wiemy, że jest jedynie reprodukcją. Ręcznie malowane obrazy na płótnie to także doskonała lokata kapitału, zwłaszcza dla osób znających się na sztuce. Wartość obrazów znanych, a niekiedy początkujących artystów, potrafi bardzo szybko rosnąć.

Obrazy drukowane na płótnie

To stosunkowo nowa technika poligraficzna, która daje możliwość uzyskania efektu obrazu malowanego. W praktyce taki obraz to jedynie wydruk komputerowy przygotowany nie na papierze, a na płótnie. Dzięki możliwościom współczesnej techniki i grafiki komputerowej, tego typu obrazy stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Trzeba jednak pamiętać, że drukowany obraz na płótnie to jedynie kopia oryginalnej fotografii lub grafiki i jako taki, nie ma żadnej wartości artystycznej, a przez to i większej wartości materialnej. Oczywiście tego typu obrazy mogą stanowić ciekawą dekorację wnętrza, tym bardziej że tematyka czy kolorystyka takiego drukowanego na płótnie obrazu może zostać w idealny sposób dopasowana do naszych osobistych potrzeb. Co więcej, na płótnie możemy drukować nawet własnoręcznie wykonane fotografie, oczywiście po ich lekkiej obróbce technicznej.