Jednym z najzdrowszych i najwygodniejszych sposobów na zapewnienie miłego zapachu w mieszkaniu jest używanie aromatyzowanych wosków. Co to takiego? Są to mineralne lub roślinne woski, do których dodano olejki zapachowe. Dostępne są w całej miriadzie aromatów, kolorów i kształtów. Niezależnie od tego, jak wyglądają i pachną, bloczków wosku używa się w ten sam sposób, poprzez umieszczenie ich w specjalnych kominkach. Kominki te ogrzewane są małą świeczką lub elektrycznością (zalecana jest raczej ta druga opcja), a ciepło to służy do roztapiania zapachowego wosku. Kiedy wosk zaczyna się roztapiać, aromatyczne olejki zostają uwolnione i poprawiają zapach w pomieszczeniu. Po jakimś czasie olejki kończą się a wyjałowiony wosk jest usuwany z kominka, żeby zrobić miejsce na następny, świeży. Jeszcze prostszy w użyciu jest tak zwany piasek zapachowy, który może być ciekawą alternatywą dla standardowej formy wosku. Najpopularniejsze są jednak woski parafinowe, takie jakie można znaleźć w ofercie Kringle Candle lub Woodwick.

Jaki wosk wybrać?

lawenda

Skoro jesteśmy już przy rodzajach wosków zapachowych, warto powiedzieć o nich kilka słów. Oprócz wspomnianych już wosków parafinowych, dostępne są naturalne woski roślinne (na przykład sojowe) oraz woski z domieszką olejków eterycznych. Co odróżnia je od siebie? Woski parafinowe rozpuszczają się nieco wolniej od tych roślinnych – co wcale nie musi być ich wadą, bowiem niektórzy mogą preferować właśnie taką prędkość pracy kominka zapachowego. Woski pochodzenia roślinnego roztapiają się za to szybciej i wykazują mniejszą skłonność do kruszenia. Pokruszony wosk nie jest oczywiście wielkim problemem, zwłaszcza w perspektywie tego że i tak będzie rozpuszczony, może być jednak uciążliwy w transporcie czy przechowywaniu. Tak jak już to było wcześniej wspomniane, jeżeli chodzi o najwyższej jakości parafinowe woski zapachowe, do grupy najbardziej godnych polecenia należą produkty marki Kringle Candle. Postawienie w tym aspekcie na dobrą markę jest istotne o tyle, że im lepszej jakości jest dany wosk, tym dłużej będzie nam służył.

Stosowanie wosku

Woski zapachowe są bardzo łatwe w użyciu, a ich aromat utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Woski lepszej jakości, takie jak Kringle Candle, są mocniej nasycone olejkami zapachowymi, dlatego aromat przez nie wydzielany jest bardziej trwały. Od preferencji osobistych oraz rozmiarów pomieszczenia zależy to, jak dużo wosku wkłada się do kominka. Niektórzy z producentów pomagają w tym temacie porcjując i odpowiednio opisując swoje woski