Karnisze z kotarami wciąż są najpopularniejszym sposobem zasłaniania okien. W niemal każdym domu wiszą firanki, które również wymagają mocowania karniszy. Drewniane, metalowe, na kółka, żabki- wybór jest całkiem spory. Nic więc dziwnego, że sprawia to tyle problemów przy wyborze tych odpowiednich dla siebie.

Elektryka zastąpiła siłę rąk

Oprócz klasycznych modeli, które przesuwa się za pomocą siły rąk, produkowane są również nowoczesne karnisze elektryczne. Jak działają i czy warto w nie inwestować? Do niedawna takie rozwiązanie stosowano głównie w hotelach, teatrach, salach konferencyjnych, biurowcach i w przestrzeniach użyteczności publicznej. To jeden z niewielu sposób radzenia sobie z wysokimi sufitami, gdzie ręczne przesuwanie zasłon jest niemożliwe. Karnisze sterowane elektrycznie coraz częściej trafiają również do naszych mieszkań. Głównym powodem jest po prostu ogromna wygoda i funkcjonalność takich modeli. Coraz chętniej są wykorzystywane w domach dwupoziomowych i loftach, które stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Sprawdzają się także w budynkach z dużymi oknami tarasowymi i apartamentowcach, gdzie zamiast ścian jest ogromne przeszklone okno. elektryczne karnisze w domu

Sterowane pilotem - czemu nie?

Sterowanie karniszami odbywa się w dwojaki sposób, dlatego możemy wybrać wygodniejszy dla nas system - karnisz na pilota lub uruchamiany za pomocą włącznika. Przy wyborze trzeba brać także pod uwagę jaki rodzaj tkaniny będzie na nim wisiał, gdzie dokładnie ma się przesuwać i czy zasłony mają się rozsuwać jak kotary (na boki), czy w jednym kierunku. Obecność karniszy elektrycznych warto uwzględnić na etapie projektowania domu, ale ich montaż jest również możliwy w gotowych budynkach.

Wszystko co wygodne

Wiele potencjalnych inwestorów zadaje sobie teraz pytania - jak działają takie karnisze i czy sprawdzą się w mieszkaniu? Pod lupę wzięliśmy karnisze elektryczne Forest Polska. Po przeprowadzonych testach możemy wyciągnąć pewne wnioski, które zapewne przekonają niezdecydowanych. Najczęściej pojawia się pytanie o głośność silnika- w karniszach montowane są ciche silniki, dzięki czemu podczas zasłaniania nie obudzimy np. śpiącego dziecka. Silniki są zgrabnie ukryte, dlatego nie wpływają na wygląd wnętrza. Możemy sami wybierać z jaką prędkością zasłony będą się przesuwać- do wyboru jest kilka prędkości. Ważna jest także możliwość ręcznego przesuwana np. w przypadku braku prądu. Dobre karnisze mają także miękki start i łagodny stop, przesuwają się płynnie, jednostajnie, co zapobiega ich bujaniu (nadmierny ruch może zrywać zasłony). Niektóre modele są także wyposażone w dodatkowy system, który reaguje na pociągnięcie tkaniny lub dają się modelować i dopasowywać do nietypowych przestrzeni.