Zanim rozpoczniesz tapetowanie mieszkania, koniecznie musisz zapoznać się z naszymi wskazówkami dotyczącymi technik aplikacji. Tapety pełnią funkcję dekoracyjną i są świetnym sposobem na dopełnienie wnętrza. Jednak ich wygląd zależy nie tylko od wybranego wzoru i koloru, ale przede wszystkim od techniki przyklejania. Nie musisz mieć doświadczenia, ponieważ nie jest to wymagające zadnie, jednak koniecznie musisz zastosować się do podstawowych zasad pozwalających uniknąć podstawowych błędów.

Co można naklejać

fototapety uliczki

Na ściany przeznaczone są różne rodzaje tapet - papierowe, winylowe, fizelinowe fototapeta uliczki lub tapeta 3d posiadające na swojej powierzchni fakturę. Każdą z nich musimy nakleić za pomocą odpowiedniego preparatu przeznaczonego do konkretnego rodzaju tapety.

Krok pierwszy - przygotowanie ściany

Wiele osób zapomina, że w przypadku tapetowania również trzeba oczyścić ścianę przed klejeniem. Często wydaje nam się, że ten krok dotyczy tylko malowania farbami, bo przecież tapeta wszystko zakryje. Nic bardziej mylnego - jeżeli nie oczyścimy dobrze muru, wówczas klej będzie przylegał do brudu, a nie tynku. Ściany należy odkurzyć odkurzaczem, a następnie odtłuścić za pomocą denaturatu. Jeżeli używamy do tego celu mydła malarskiego, po całym procesie należy odczekać kilka godzin, aż ściana całkowicie wyschnie. W przeciwnym wypadku fototapeta uliczki złapie wilgoć i się odkształci.

Jak nakładać klej

Przygotowaną ścianę należy pokryć klejem. Najlepiej nakładać go cienką warstwą za pomocą wałka. Jeżeli nie mamy wałka, możemy wykorzystać pędzel o dość miękkim włosiu. Ważne jednak, aby pędzel nie gubił włosów, ponieważ będzie je widać pod warstwą tapety. Klej nakładamy równomiernie na całą powierzchnię, którą zamierzamy wykorzystać. Najlepiej jest działać w następującym systemie: nakładamy klej na szerokość dwóch pasków, czekamy aż całość lekko przeschnie, a klej zacznie wiązać, po czym aplikujemy tapetę. W zależności od wybranego rodzaju tapety, klej aplikujemy tylko na ścianę lub zarówno na ścianę, jak i tapetę.

Jak docinać paski

Ważnym etapem aplikacji tapety jest prawidłowe docięcie jej do wysokości pomieszczenia, a także na szerokość. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zostawiać sobie około 5 centymetrów zapasu. Zbyt krótka fototapeta uliczki będzie trudna do zakamuflowania - w takim wypadku wszystkie niedociągnięcia są wyraźnie widoczne. Pięciocentymetrowy zapas pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, np. przy listwie przypodłogowej. Nadmiar możemy bez trudu przyciąć za pomocą nożyka do papieru.