Odpowiednie wykończenie elewacji budynku to gwarancja jego efektownego wyglądu oraz trwałości. Do wykańczania elewacji budynków mieszkalnych, wielorodzinnych lub jednorodzinnych, najczęściej wykorzystuje się klasyczne tynki – mineralne lub sylikatowo-silikonowe. W przypadku bardziej reprezentacyjnych obiektów, na przykład biurowców, zamiast tynków coraz częściej sięga się po kamień, szkło oraz specjalne rodzaje tworzyw sztucznych. Ze względu na niższe koszty, to jednak tradycyjne tynki wciąż dominują na rynku materiałów elewacyjnych. Firmy budowlane oraz inwestorzy zwykle wybierają pomiędzy tańszymi tynkami mineralnymi, a droższymi, ale bardziej odpornymi na odbarwienia i zabrudzenia tynkami sylikatowo-sylikonowymi.

Tynki mineralne i sylikatowo-silikonowe mogą być używane do wykańczania ocieplonych styropianem lub wełną mineralną ścian budynków, do wykańczania gołych murów ceglanych lub ścian betonowych. Używa się ich do wykańczania elewacji nowych budynków, stosuje przy renowacjach starych obiektów lub przy termomodernizacji bloków z wielkiej płyty. Podstawowa różnica pomiędzy wspomnianymi tynkami wynika z zastosowania innego rodzaju spoiwa łączącego, co przekłada się na ceny tych produktów (tynki mineralne są znacznie tańsze od tynków sylikatowo-sylikonowych). Różnica w cenie nie przekłada się jednak na wyższość jednego produktu nad drugim. Co prawa sylikatowo-sylikonowe tynki są bardziej odporne na zabrudzenia i blaknięcie, ale zastosowanie odpowiedniej farby elewacyjnej na tynku mineralnym również pozwoli uzyskać żądany poziom ochrony przed blaknięciem i zabrudzeniami.

Warto pamiętać, że zarówno tynki mineralne jak i tynki sylikatowo-sylikonowe charakteryzują się wysokim poziomem paraprzepuszczalności. Dzięki temu można stosować je praktycznie na każdym rodzaju murów, zwłaszcza na murach wykonanych z betonu komórkowego oraz na murach ocieplanych wełną mineralną. W przypadku materiałów o wysokiej paraprzepuszczalności, zwłaszcza w obiektach, w których występuje duża wilgotność powietrza tj. baseny, pralnie, sale gimnastyczne czy chłodnie należy całkowicie zrezygnować z używania innego rodzaju tynków niż tynki mineralne lub silikatowo-sylikonowe (w przypadku takich obiektów nie powinno się stosować chociażby tynków akrylowych).

Wybór konkretnego rodzaju tynku, poza kwestiami związanymi z oferowanym poziomem paraprzepuszczalności, w zasadzie zależy wyłącznie od upodobań inwestora. Warto przy tym pamiętać, że tańsze tynki mineralne nie muszą być gorsze od nowoczesnych tynków sylikatowo-sylikonowych, trzeba tylko zabezpieczyć je odpowiednim rodzajem farby. Tynk mineralny z czasem ulega utwardzeniu, dzięki czemu przy odpowiedniej konserwacji (malowaniu) może być nawet trwalszym rozwiązaniem niż tynk sylikatowo-sylikonowy.