Sale konferencyjne, muzea, galerie, jak i ogrodnictwo, przemysł spożywczy oraz różnego rodzaju magazyny – wszędzie tam niezwykle istotna jest wilgotność powietrza. Wszystkie produkty, narzędzia, urządzenia, czy nawet dzieła sztuki, które znajdują się w tych pomieszczeniach są bardzo cenne, a zbyt duża wilgotność powietrza może wpłynąć na nie niekorzystnie, niszcząc je. Dlatego też tak ważne jest to, aby móc właściwie mierzyć wilgotność powietrza i w razie potrzeby redukować ją. Urządzeniem, które świetnie sobie z tym radzi jest higrometr.

[caption id="attachment_1674" align="alignleft" width="300"]higrometr Higrometr coraz bardziej niezbędny w naszych domach[/caption]

Czym jest higrometr

Urządzenie to inaczej nazywane jest wilgotnościomierzem. Wykorzystuje on zmiany, jakie zachodzą w poszczególnych substancjach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów higrometrów oraz psychometrów, natomiast do najbardziej popularnych należą elektroniczne oraz włosowe. Pierwsze z nich działają w ten sposób, że badają oporność oraz przewodność danych produktów i materiałów mineralnych. Urządzenie to wyposażone jest w specjalny czujnik, wyświetlacz oraz układ pomiaru elektronicznego. Higrometr ten posiada wiele zalet, przede wszystkim jest on bardzo dokładny, wyniki pomiarów są zawsze bardzo precyzyjnie wykonane. Ponadto, przyrząd ten jest w stanie wykonać również inne pomiary. Może także określić temperaturę powietrza, stale rejestrować parametry. Zachodzące zmiany wcześniej ustalonej temperatury oraz wilgotności powietrza będą sygnalizowane specjalnym dźwiękiem. Dzięki temu można utrzymywać uzgodnioną wcześniej temperaturę powietrza. Drugim rodzajem jest higrometr włosowy. Ta grupa urządzeń bada zmiany właściwości ludzkich włosów, ale także nici syntetycznych oraz włókien bawełnianych. Gdy powietrze nasycone jest dużą ilością wilgotności, to włókna te stają się albo dłuższe, albo krótsze. Higrometry włosowe pokazują zmiany na tle tarczy, wykorzystując do tego specjalne wskazówki. Urządzenia te również są bardzo dokładne. Poza tym są stosunkowo tanie i ogólnodostępne. Błędy pomiarowe sięgają zaledwie od pięciu do siedmiu procent.

Dlaczego warto korzystać z higrometrów

Urządzenia te poza miejscami, w których chronią różnego rodzaju produkty przed zniszczeniem są także bardzo przydatne w domach. Wilgotność wpływa na nasze samopoczucie, ale także na wzrost roślin, czy stan książek. Warto dbać również o wszystko to, co posiadamy w naszych domach. Dzięki tym przyrządom z łatwością można regulować oraz ustawiać odpowiednią temperaturę w domu oraz wilgotność powietrza. Jest to bardzo przydatny i ciekawy gadżet, który znaleźć się powinien w każdym domu.