W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką, która jednym daje szanse na zupełnie nowy start, a innym jeży włosy na karku. Mowa oczywiście o remoncie, który to jednak nie musi być uciążliwy i powodować w domu chaosu i bałaganu. Cały sęk tkwi w tym, aby wybrać odpowiednie elementy. W dzisiejszym artykule tematem wiodącym będą tapety do sypialni. To szczególne miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, a ten zazwyczaj poświęcamy na odpoczynek. To właśnie dlatego dobrze jest wybrać materiały, które będą szczególnie temu sprzyjały.

Tapety papierowe

Pierwszy i najważniejszy podział dotyczący tapet do sypialni to oczywiście rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane. Na rynku znajdziemy m.in. klasyczne tapety papierowe. Uznawane są za najmniej trwałe, aczkolwiek dobrze nadają się do pomieszczeń, w których planujemy żywe kolory. Papier od zawsze był materiałem, na którym dobrze prezentują się barwy i zapewnia najlepsze ich odwzorowanie. Ze względu na niską trwałość tapet do sypialni papierowych warto umieszczać je w miejscach, w których nie będą one narażone na zniszczenia. Dobrze jest również odsunąć meble od ściany i zamontować specjalne ograniczniki, jeśli chodzi o drzwi.

Inne rodzaje tapet

Innym typem są tapety do sypialni winylowe, które są wybierane przez klientów głównie ze względu na możliwość zmywania. Idealnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń gospodarczych, w łazience, bądź kuchni. Podobnymi właściwościami odznaczają się tapety wykonane z włókna szklanego. W tym przypadku należy dodać również niebywała trwałość. Ten rodzaj tapet najczęściej posiada na powierzchni różnego rodzaju fakturę np. tapety w paski. To z jednej strony ciekawy efekt wizualny, a z drugiej dodatkowa zaleta, jeśli chodzi o trwałość.

Raufazy

Specyficzny typ tapet do sypialni to tzw. raufazy. Tego typu materiał przeznaczony jest do malowania farbami. Użytkuje się ich głównie ze względu, aby uzyskać perfekcyjnie gładką powierzchnię, na której z łatwością uda się nałożyć farbę – efekt będzie bardzo estetyczny. Raufazy posiadają specjalne wiórki drzewne, które zostały rozmieszczone w odpowiednim zagęszczeniu. Takie tapety do sypialni można przemalowywać wielokrotnie.

Tapety z tworzyw sztucznych

Istnieją również tapety tekstylne i flizelinowe. Pierwszy typ może być wykonany z jedwabiu albo lnu. Wykorzystuje się w tym przypadku specjalne podłoże papierowe. Tapety flizelinowe to stosunkowo nowy wynalazek, który wybierany jest głównie ze względu na to, że z ich użyciem można bardzo szybko wykonać pracę związaną z tapetowaniem. Flizelina bardzo dobrze przylega do ściany i zapewnia wysokiej jakości pokrycie.