car-repair-362150_640

Osoby dysponujące własnym garażem, część takiego pomieszczenia mogą zagospodarować w inny sposób, przekształcając je chociażby w domową spiżarkę czy podręczny magazyn z narzędziami lub sprzętem sportowo-rekreacyjnym. Oczywiście by było to możliwe, prócz wygospodarowania wolnego miejsca, potrzebne będą również odpowiednie meble do przechowywania tego typu przedmiotów. Wbrew pozorom samodzielne wykonanie mebli garażowych nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym i przy pomocy niewielkiego zestawu narzędzi i elektronarzędzi, każdy majsterkowicz powinien sobie z takim zadaniem z łatwością poradzić. Co będzie zatem potrzebne do wykonania tego typu mebli?

Oczywiście pomijając kwestię materiału do budowy mebli (tego typu materiały kupimy w każdym markecie budowlanym), potrzebować będziemy także planu, schematu budowy mebli oraz narzędzi do ich przygotowania i późniejszego montażu. Jeśli chodzi o podstawowe narzędzia to z pewnością przyda nam się zwykły młotek i ręczna piła do cięcia drewna i ewentualnie piłka do metalu (jeśli meble wykonujemy na profilach aluminiowych), a także śrubokręty to skręcania dociętych elementów konstrukcyjnych. Obróbka drewna z użyciem elektronarzędzi może być jeszcze łatwiejsza. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości wiertarkę, piłę stołową lub tarczową, szlifierkę i wyrzynarkę oraz markowy osprzęt do tego typu urządzeń, na przykład wiertła i tarcze do pilarek marki CMT. Sprzęt CMT, niezbędny do obróbki drewna znajdziesz w specjalnych sklepach z narzędziami, np.: http://www.elima24.pl/firm-pol-1443789272-CMT.html.

Dobrej jakości sprzęt to większa wygoda i mniej czasu potrzebnego do wykonania określonych czynności. Przy okazji warto wspomnieć o wcześniejszym przygotowaniu schematu takich mebli, dzięki czemu nie pomylimy się przy docinaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych, a przy montażu nie będzie problemów z niedopasowaniem tych elementów względem siebie. Schemat możemy przygotować odręcznie, na zwykłej kartce papieru. Trzeba pamiętać jedynie o zapisaniu dokładnych wymiarów poszczególnych elementów, z których będą składały się przyszłe meble garażowe.

Wykonanie mebli zaczynamy od docięcia wszystkich elementów składowych, do czego najlepiej użyć pilarki elektrycznej wyposażonej w dobrej jakości tarczę tnącą do drewna, na przykład w tarczę marki CMT. Do wycięcia mniejszych elementów konstrukcyjnych używamy wyrzynarki lub przy pewnej wprawie, zwykłej pilarki. Następnie całość mebli skręcamy ze sobą, zaczynając od montażu głównej ramy. Najlepiej używać do tego celu wkrętarki, która przyspieszy pracę i zagwarantuje dobre trzymanie wszystkich połączeń. Jeśli używamy kołków, przy montażu przyda się nam również wiertarka z wiertłem do drewna CMT, do nawiercenia otworów na kołki oraz młotek do zbicia konstrukcji w jedną całość.